Aktualizace: 13. 6. 2018

 

 

 

Aktuality ZŠ
Ročníky
Školní družina
Kroužky
Projekty
Mateřská škola
Školní jídelna
Fotogalerie
Dokumenty
Kontakty
 

Poděkování škole

Dobrý den paní Hrabová,

díky za milý e-mail! I Vám příjemné léto, krásnou dovolenou! A VELKÉ poděkování za uplynulé roky, které naše holky prožily ve velkosvatoňovické škole! Musím přiznat, že se "loučíme" s vaší školou nelehce a budeme všichni moc rádi vzpomínat. Máte od nás velká plus, ať se jedná o výuku, ale i veškeré aktivity, které pro děti připravujete. A že je jich více než dost, a tak mají možnost vědět, že škola není jen o učení, ale i zábavě, která je učí "pro život".

 
S pozdravem a mějte se krásně a samé hodné děti! :)
Teichmanovi

 

Rozloučení se školním rokem

                                                            

Milé děti,

přeji vám krásné prázdniny plné sluníčka a pohody, nezapomenutelných dobrodružství, báječných nápadů, úžasných výletů a koupání.

Načerpejte nové síly a 3. 9. 2018 v 7,45 hod se budu těšit na viděnou.

Nezapomeňte si přinést lísteček s odchodem domů.

Rodičům musím, kromě přání, hlavně poděkovat za výbornou spolupráci a samozřejmě děkuji pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům za celoroční práci.

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/prani-na-prazdniny1/
Rodičům musím, kromě přání, hlavně poděkovat za výbornou spolupráci a samozřejmě děkuji pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům za celoroční práci.

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/prani-na-prazdniny1/
Rodičům musím, kromě přání, hlavně poděkovat za výbornou spolupráci a samozřejmě děkuji pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům za celoroční práci.

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/prani-na-prazdniny1/
Rodičům musím, kromě přání, hlavně poděkovat za výbornou spolupráci a samozřejmě děkuji pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům za celoroční práci.

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/prani-na-prazdniny1/
Rodičům musím, kromě přání, hlavně poděkovat za výbornou spolupráci a samozřejmě děkuji pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům za celoroční práci.

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/prani-na-prazdniny1/

Rodičům přeji příjemnou slunečnou dovolenou a hlavně jim musím poděkovat za výbornou spolupráci v průběhu celého školního roku.

ředitelka ZŠ

Exkurze do ZD

Úžasné dvě hodiny se zvířátky a zemědělskými stroji. Děkujeme.

 

 

               

 

 

Muzikál Červená Karkulka

Děti ZŠ a MŠ z hudebního kroužku nacvičily muzikál Červená Karkulka z tvůrčí dílny Uhlíř-Svěrák.
Celé vystoupení se jim velice povedlo a sklidily bouřlivý potlesk.
Velké díky dětem, paní učitelce Krtičkové i Anně Martincové za hudební doprovod.

             

             

 

Sobotní výlet do Prahy


17. 6. 2018 naše škola pořádala výlet pro žáky a jejich rodiče do Prahy. Na programu byla návštěva Národního divadla na naučném pořadu Opera nás baví - Giuseppe Verdi. Poté si mohl každý vychutnat krásy našeho hlavního města a slunečné počasí po svém. My jsme s dětmi, které jely na výlet bez rodičů, navštívili slavný Karlův most, Staroměstské a Václavské náměstí. Den jsme si parádně užili a věříme, že si každý přivezl nejeden zážitek.

                    

Vybíjená a Havlovická olympiáda

 

11. června jsme se jako každý rok spolu se školou v Havlovicích a v Batňovicích zúčastnili Havlovické olympiády. Děti byly rozděleny do kategorií podle ročníků. Mezi disciplíny patřil běh na 60m, skok do dálky, hod míčkem, běh na delší vzdálenost a vybíjená družstev. Za každý ročník soutěžili 4 sportovci - dívky i chlapci. Naším velkým úspěchem byl Nicolas Prokop, který získal celkově druhé místo v kategorii prvňáků, David a Tomáš Havlasovi, kteří obsadili první a druhé místo mezi druháky, Jakub Frýba a Jakub Perdek, kteří vybojovali oba druhé místo mezi třetími ročníky.
Všem vítězům i zúčastněným děkujeme a gratulujeme.
 

!!!Vyhráli jsme!!!


V sobotu 9. června se naše dva týmy, které postoupily z 437 týmů do celostátního finále ve vaření zdravé stravy, zúčastnily posledního kola soutěže. Ve finále bylo celkem 25 týmů z pěti různých kategorií.
Na přípravu pokrmu, jeho servírování a prezentaci měly děti pouze 15 minut. Poté jejich výkony hodnotila odborná porota, zajímalo je složení a příprava jídla, vzhled, servírování, spolupráce a čistota při vaření a ústní prezentace - tzn. jak děti samotné umí svůj výtvor "prodat".
Druhým kolem pak byl vědomostní kvíz o pěti otázkách ze zdravé stravy. Oba naše týmy zodpověděly všechny otázky bez jediné chyby. Obě tato kola byla vyhodnocena dohromady.

Chlapci se celkově umístili na nádherném 4. místě, za což jim patří obrovské uznání. Největším překvapením bylo družstvo dívek, které ve své kategorii vyhrály 1. místo. Jako hlavní cenu získaly zážitkový víkendový pobyt v Ekocentru Orlov u Příbrami. Na fotky a krátké video se můžete podívat na www.zdrava5.cz (v kolonce Kuchařská soutěž).

Poděkování patří nejen všem našim dětem, které skvěle reprezentovaly školu, ale také panu Havlasovi, který nás na soutěž odvezl.

      

Korunovační klenoty

Dne 7. 6. se nám naskytla jedinečná příležitost se podívat na výstavu České korunovační klenoty na dosah na zámku v Novém Městě nad Metují. Spolu se školkou a rodiči jsme se vydali po stopách českých korunovačních klenotů. Tato výstava vznikla k oslavám výročí 640 let os úmrtí našeho nejznámějšího panovníka Karla IV. Zajímavý projekt nám představil repliky slavné koruny, žezla a jablka, ale i život samotného vladaře.

                                    

Den dětí

Svátek dětí je radostná událost, kterou je třeba náležitě oslavit. My jsme se proto rozhodli tento den strávit zábavně, ale zároveň i poučně. Plán byl opravdu nabitý. Ráno nám připravili Klevcovovi krásný program s ovečkami - stříhání, zpracování vlny, výroba sýrů atd. Následně jsme se přesunuli na Kvíčalu, kde nás čekal oběd a mohli jsme si prohlédnout a pohladit koně paní Jirouškové.

                  

Pirátské dobrodružství v Novém Bydžově

                    

Spolu se mateřskou školou jsme se přenesli do dob obávaných pirátů v Novém Bydžově. Zážitkový program pro děti zahrnoval například výrobu papírových čepic, hry a soutěže nebo prohlídku pirátského doupěte. Přálo nám i počasí a tak jsme si výlet náležitě užili.                                                                           

Zlínský kinematovlak v Trutnově

Na Krkonošské pohádky se mnozí z vás určitě dívali v televizi. My ale měli tu možnost, dívat se na ně ve vlaku - tedy v kinematovlaku. Ten za námi přijel do Trutnova až z dalekého Zlína. Interiér vlaku byl jako opravdové kino a pohádky se všem moc líbily.

Průzkum hudebnosti

Ve středu 16. května jde pouze první ročník pěšky do Základní umělecké školy A. M. Buxton Úpice na průzkum hudebnosti. Děti si poslechnou koncert žáků ZUŠ a předvedou své hudební dovednosti.
S sebou malý batůžek se svačinou a pití. Návrat na oběd.

Ve středu 9. května focení tříd.
Velká společná fotografie třídy 35 Kč, malé fotografie skupinek a jednotlivců 10 Kč.
Přijďte slavnostně oblečeni.

!! JDEME DO FINÁLE !!

V kuchařské soutěži se nám povedl ohromný úspěch.
Z celkem 437 týmů z celé republiky, postoupilo 5 týmů do každé z 5 kategorií, v kategorii 1. stupňů ZŠ postoupili
naši Vařiči i Květinky, šance na celkovou výhru je tedy velmi velká.
Celostátní finále se koná 9. června v Praze na Plechárně, zde týmy připraví párty pohoštění pro odbornou porotu a pokusí se co nejlépe uspět ve vědomostním kvízu. Zároveň pro ně bude přichystán zábavný program, focení aj.  Palce nám můžete držet buď na dálku nebo osobně na místě více na www.zdrava5.cz. Na účastníky finále čekají hezké věcné ceny, vítězové každé soutěžní kategorie získají navíc i velkou zážitkovou odměnu – víkend na farmě Ekocentrum Orlov u Příbrami.
Gratulujeme!

Rej čarodějnic

V pátek celé hejno čarodějů a čarodějnic odletělo na zahradu naší Mateřské školy, kde si ke svačince na ohni opekli kousky hadů, žab a ještěrek. Významným bodem tohoto ročního sletu byla přehlídka Agility – umění cvičení domácího mazlíčka. Poté se všichni rozletěli k různým stanovištím, které vrchní čarodějnice připravily jako zpestření tohoto sletu. Tato čarodějnická akce byla zakončena skvělým obědem – hadí ocásky s mákem.

                                                

Den Země

V úterý 24. dubna 2018 se na naší škole konal Den Země. I v letošním roce jsme ho oslavili „pracovní“ akcí v naší ZOO ve Dvoře Králové. Každý rok dostáváme přidělené místo k úklidu, abychom odklidili nepořádek, který se nedbalí návštěvníci odloží jinam než do odpadkových košů. Letos jsme uklízeli hlavní parkoviště před vstupní branou do ZOO. Mimo jiné jsme pohrabali, zametli a vytrhali plevel okolo ostrůvků.

V rámci celorepublikové akce Den Země se nám podařilo zapojit do celostátního projektu Ukliďme svět, Ukliďme Česko (http://www.uklidmecesko.cz/). Spolupráci si chválíme a napřesrok se pokusíme zapojit znovu.

Po dobře vykonané práci jsme jako odměnu pro děti připravili přednášku - kontakt se zvířaty, kde si děti mohly vzít do ruky nebo jen pohladit korálovky, želvy, ježky bělobřiché, morčata, myši a další exotická zvířata.

Po vydatné svačině jsme děti rozdělili do pěti skupin a zahájili vědomostní hru okolo výběhů zvířat. Úkolem byla správná orientace podle plánku a nalezení odpovědí na dané otázky. Nejúspěšnější družstvo bylo odměněno suvenýrem ze ZOO.

Zdravotnický víceboj

Další ročník Zdravotnického víceboje proběhl ve středu 18. dubna 2018. Po několika letech zdravotníkům i soutěžícím konečně přálo i počasí. Žáci plnili zdravotnické úkoly - ošetření popáleniny, krvácení, bezvědomí, předváděli masáž srdce i stabilizovanou polohu. Neminuly je ani otázky z historie ČČK, z oboru léčivých bylin nebo z dopravní tématiky.
Naši školu reprezentovaly v mladší kategorii dvě hlídky, které obsadily šesté a jedenácté místo.
Všem gratulujeme a děkujeme za účast.

Málotřídní škola Velké Svatoňovice

HLEDÁME

kreativní učitelku/učitele pro 1. stupeň ZŠ, která je otevřena různým formám práce a výuky, je připravena společně tvořit školní prostředí, které odpovídá mottu naší školy „Škola pro život“.

Dále přijmeme kvalifikovanou učitelku/učitele 1. stupně se zaměřením Vv a se zkušenostmi s malotřídní školou na zkrácený pracovní úvazek 43 %.

POŽADUJEME
VŠ pedagogické vzdělání pro 1. stupeň, výhodou jsou zkušenosti s výukou dětí s poruchami učení nebo nadaných dětí. Vítána je také zkušenost s podporou čtenářské gramotnosti a praxe s matematikou prof. Hejného.

NABÍZÍME

  • výše platu se bude odvíjet podle získaných zkušeností, odborného zaměření a dalších aspektů profesního života

  • peněžité odměny příspěvek na stravování, dovolenou, kulturní a sportovní vyžití možnost osobního rozvoje

  • pozice je vhodná i pro tvořivé absolventy.

Své životopisy zasílejte na e-mail: zakladniskolavs@seznam.cz

Zápis do první třídy

v úterý 3. dubna proběhl v budově naší školy Zápis dětí do první třídy. Děti kreslily obrázek, převyprávěly svůj složený příběh, přiřazovaly k číslu správný počet kostiček nebo hledaly správné dvojice.

       

Seznam budoucích prvňáků pro školní rok 2018/2019

Ředitelka Základní školy a Mateřské školy Velké Svatoňovice, okres Trutnov jako příslušný správní orgán rozhodla podle ustanovení § 46, § 165 odst. 2 písm. e) a § 183 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), takto:

k základnímu vzdělávání ve školním roce 2018/2019 se přijímají tito budoucí žáci a žákyně s registračním číslem:

 1/2018                        7/2018

                                                                               3/2018                        8/2018

                                                                               4/2018                        9/2018

                                                                               5/2018                        10/2018

                                                                               6/2018                        11/2018

                             Celkem 10 žáků.  

                                                                                                                                    ředitelka ZŠ a MŠ Velké Svatoňovice

                                                                                                                                    Mgr. Eva Hrabová

Na nových deset prvňáčků už se velmi těšíme!

 

Pochod za bledulemi

V pondělí 9. dubna jsme vyrazili za krásami naší přírody. Cílem byly bledulové háje u tzv. Panské cesty. Cestou jsme pozorovali probouzející se přírodu a užívali si parádního počasí. Žáci si mohli zopakovat názvy prvních kvetoucích bylin. Celé dopoledne jsme tak příjemně strávili na čerstvém jarním vzduchu.

    

Kuchařská soutěž "Finále Zdravé 5"

Soutěžní disciplínou je příprava správné svačiny. Odborná porota bude hodnotit nejen složení pokrmu a lákavý vzhled, ale i myšlenku, jak týmy naloží s do soutěže připraveným pohoštěním. Soutěžící mají za úkol navrhnout, komu připravené pohoštění darují a udělají mu tak radost.

Naši školu reprezentují dva týmy – Vařiči a Květinky

Tým Vařiči je složený z chlapců, ti připravili Vajíčkovou pomazánku s lučinou a červenou řepou podávanou na domácích kváskových celozrnných bagetkách, zdobenou naklíčenou řeřichou. Pohoštění předali městské policii. 

Květinky, jak již z názvu vyplývá, byla děvčata. Ta obdarovala paní kuchařky (a paní učitelky) krémovým tuňákovým dipem se sýrem cottage a okurkou podávaný s domácími celozrnnými pšenično - žitným semínkovými rohlíky, jako dík za jejich každodenní práci.

                                   

                                     Vážení rodiče a žáčci naší školy,
   na Vítání jara v obci se sejdeme v neděli 18.3. 2018
          ve škole v 13.30 hod.
 

          Nezapomeňte s sebou flétnu.

 

Taneční akademie

pátek 16. 2. jedeme se na taneční akademii Ballare. Vstupné 10 Kč. Ostatní hodiny se učíme.

Radovánky na sněhu v Radvanicích

Od neděle 28. do středy 31. ledna proběhl v Radvanicích lyžařský výcvik naší školy. Ubytováni jsme byli v krásných apartmánech Penzionu Radvanice. Každý den po snídani jsme se vydali na sjezdovku, kde byly děti rozdělené do tří skupin podle toho, jak umí lyžovat. S instruktorkami se žáci učili jezdit nebo svou jízdu zdokonalovat. Po obědě a poledním klidu nás čekaly další zážitky na sjezdovce. Navečer jsme se vrátili na večeři, po které následoval večerní program ve formě her a soutěží. Pak už se děti odebraly do pokojů, kde byla vyhlášena večerka. Poslední den žáci na konci výcviku dostali svá pololetní vysvědčení a diplomy za závody ve slalomu na lyžích. 

Ukázky večerních dětských prací – Téma: Přepište pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků do moderní doby.
 

Moderní pohádka: Sněhurka a sedm trpaslíků
Macecha se dívala do Applu a říká: „ Apple, Apple ukaž, kolik mám odběratelů.“ „Má macecho, máš půl milionu, ale Sněhurka má 56 milionů odběratelů na Youtube.“

Poslala robota, aby jí našel a Applem umlátil. Jel, jel a našel jí na gauči a než ji stačil umlátit, tak zdrhla do lesa. Našla mrakodrap a šla do něj. Našla 7 politiků. Jmenovali se Babiš, Zeman, Drahoš a tak dál. Ti jí pomohli protloukat se životem.

Jednoho dne přišla máca (macecha) a říká: „Vem si Samsung za 1 Kč.“ Sněhurka říká: „Tak jo.“ O pár let později proklela splátkami. A lehla.

Jednou na motorce přijel Justin Bieber a zazpíval jí: „Baby.“ Ona ožila a zazpívala. „Za co, Pane Bože, za co.“ A Justin odpoví: „ Thunder.“ Vezmou se a pak spolu umřou.

 

Sněhurka a sedm trpaslíků
Byla jednou jedna holka, která bydlela v mrakodrapu. Měla zlou macechu, která pracovala v hotelu. Měla zrcadlo a ptala se ho: „Kdo je nejlepší.“ „Sněhurka“ odpovědělo.

Macecha si vzala pistol s uspávací šipkou. Macecha ji trefila a Sněhurka usnula na zemi. Sedm robotů jí dalo do trezoru. Přijel princ s kulometem. Šipku vytáhl a ona se probudila. Oženili se a roboti tleskali až do smrti. Macechu odvezla policie do věznice. Zazvonil mobil a příběhu byl konec.

Sněhurka a sedm trpaslíků
Žila byla jedna Sněhurka, která ráda nosila kraťasy a tílko. Měla macechu, která chodila každý den k zrcadlu a tam se fintila. Macecha jí vyhnala z domu, protože chodila k jejímu zrcadlu. Sněhurce to bylo jedno a kráčela si do lesa. Uslyšela hudbu a šla za hudbou. Našla sedm trpaslíků, kteří byli hodní a měli kapelu. Vzali jí s sebou do hustý vily. Trpaslíci šli do města nakoupit jablka. Koupili Sněhurce rudé jablko, ale nevěděli, že bylo otrávené.

Projekt Kamarádství a přátelství

Během ledna navštívila naší školu paní Kaplanová, která působí v pedagogicko psychologické poradně. Děti měly dva dvouhodinové aktivní semináře na téma Kamarádství a přátelství, zaměřené na podporu vzájemných vztahů k druhým, zejména pak ke svým spolužákům. První a druhá třída měla program více hravý, pomocí různých aktivit se žáci učili, jak lze předcházet konfliktům nebo jak je správně řešit. Třetí a čtvrtá třída měla seminář založený spíše na povídání a jeho prožitku- jak se cítíme v různých situacích, jak reagujeme a jak bychom reagovat měli. Řešili se také vztahy ve škole či mezi kamarády a jak je děti mohou podpořit.

Na kluzišti

Po roce jsme se opět vypravili do Trutnova na ledovou plochu, abychom se zdokonalili v bruslení. Každý čtvrtek se učíme mnohé dovednosti tohoto zimního sportu. Jezdíme, brzdíme, zastavujeme, podjíždíme, přeskakujeme, tvoříme vláčky, hrajeme štafety, couváme, jezdíme dokola, sbíráme puky, objíždíme stanoviště..od loňska jsme všichni udělali velký pokrok a snažíme se být stále lepší. Velmi nás tyto hodiny tělocviku baví! Někteří se sem vracejí i v jiných dnech třeba s rodiči. Pojďte to taky vyzkoušet.

Základní škola a Mateřská škola Velké Svatoňovice

zve rodiče na přednášku spojenou

s besedou „ logopedická prevence“,

která se uskuteční

ve čtvrtek 1. 2. 2018 od 15.00 hod v budově MŠ.

Všichni jste srdečně zváni. Občerstvení zajištěno.

 

Třídní besídky

21. prosince proběhl poslední školní den v kalendářním roce 2017. Povídali jsme si o tradicích a zvycích z dob dávných, ale i těch, které děti drží doma dnes. Žáci přinesli ochutnávku domácího cukroví, zpívaly se známé koledy a poté se všichni přesunuli k vánočnímu stromečku. Tam už čekalo na každé dítě překvapení v podobě krásných dárečků od kamarádů. Následovala pohádka a vánoční oběd, po kterém děti odcházely na vánoční prázdniny.

Vánoce u studánky

Dnes jsme se vydali na tradiční vánoční výstavu Vánoce u Studánky, která se koná v malém sále  kulturního klubu na náměstí K. Čapka v Malých Svatoňovicích. Děti zde viděly nádherné nainstalované betlémy a veliké množství vánoční dekorace. Ještě před svým odchodem si nezapomněly koupit malý suvenýr pro své rodiče nebo sourozence.
Výstava se mám líbila a jistě ji příští rok opět navštívíme.

Děti a nové hřiště

Začátkem školního roku děti přišly s nápadem, že by navrhly sportovní a parkourové hřiště. Vytvořily si zajímavé obrázky s náměty a začaly vést diskuze, jak mají hřiště vypadat. Nakonec se rozdělily na dvě party, kde děvčata tvořila sportovní hřiště a chlapci vytvářeli hřiště parkourové.
V družině požádaly paní vychovatelku o papírové krabice a začala ta pravá realizace. Sportovní hřiště děvčata namalovala do krabice, vytvořila postavy z papíru, které vlepila dovnitř. Holky si rozhodně vedly až překvapivě kreativně, když například z ruliček toaletního papíru a kousku záclony vytvořily basketbalové koše. Velice se mám výsledné hřiště líbilo a byli bychom rádi, kdyby se ho u školy povedlo zrealizovat.

Chlapci tvorbu pojali trochu jinak. Za pomocí dřevěných kostek, kostek ze stavebnice Lego nebo z jiných stavebnic, vytvářeli různé podoby hřišť a překážek. Každé hřiště bylo originální a praktické pro potřeby parkouru. Jedno hřiště dokonce i zastřešili. Nakonec ale také vytvořili postavy z papíru, které vlepili do svého posledního návrhu. I jejich výsledky se nám moc líbily.

Nejkrásnější bylo, jak se děti do své práce pustily s chutí a elánem. A velice nás těšilo, že se dokážou pro hru a tvořivou tvorbu nadchnout i bez svých telefonů a počítačů. Děkujeme všem za nápady, které rádi předáme panu starostovi.

Výlet do Hradce Králové

Dnes jsme si museli přivstat. Čekal nás výlet do Hradce Králové, kde nás očekávali brzy. Proto jsme odjížděli ještě před 7 hodinou.

Cesta utekla a my jsme zavítali do továrny na výrobu klavírů Petrof. Prošli jsme si celým výrobním procesem, při kterém vzniká krásný hudební nástroj. Exkurze začala u desky ze smrkového dřeva a skončila v sekci balení a expedice křídel a pianin. Prohlédli jsme si sušení dřeva, jeho tvarování, vyřezávání, broušení, lakování, leštění. Dále jsme si prohlédli vnitřek nástrojů, zkusili jsme si ladění pomocí kolíků, prohlédli jsme si druhy vzácných dřev, z kterých se křídla vyrábějí. Informací bylo opravdu hodně.

Poté jsem se přesunuli do Muzea Petrof. Zde jsme se posilnili svačinami od maminek a poslechli jsme si zajímavý výklad o historii této již opět rodinné továrny. Mnohým z nás se líbil bílý klavír, na kterém si zahrál známý hudební skladatel pan Petr Hapka. Čas velmi rychle uběhl, bylo třeba se rozloučit. Každý z nás dostal na památku malý suvenýr.

Autobus nás převezl o kousek dál k Planetáriu, kde pro nás byl připraven výukový program Den a noc. Nově zbudovaný pavilon nás doslova nadchl. Těch hvězd, souhvězdí, komet, vesmírných stanic, planet…prostě to byla nádhera!!! A poutavé povídání obou pánů nás též bavilo. Víte, jakou barvu má vesmír? Nevíte? Vydejte se sem a vše se dozvíte. Podíváte se do dalekohledu na střeše, zkusíte si, kolik byste vážili na jiných vesmírných tělesech, prohlédnete si model Slunce, Země a  Měsíce, dozvíte se, jak je to s pohyby Země, se střídáním ročních období, se zatměním Slunce, s fázemi Měsíce a mnoho dalších informací o nekonečném Vesmíru, toho nám bližšího i toho nám velice vzdáleného.

 Domů jsme přijeli v pořádku plni dojmů a zážitků. Už nyní se těšíme na příští výlet!!!

Anděl a dva čerti

5.12. obcházeli naší vesnici Mikuláš, anděl a dva čerti. Nevynechali ani nás. Nejdříve přišli za dětmi ze školky, naštěstí tam žádné zlobivé nebyli a tak se čerti s prázdnými pytli pokusili o štěstí i ve škole. Některé naše děti dostaly uhlí a musely slíbit, že se polepší, ale většina Mikuláše svým chováním potěšila. Zazpívali a zarecitovali jsme mu a on nám na oplátku věnoval krásnou nadílku. Uvidíme, jak dlouho žákům dobré chování, na které si s Mikulášem podali ruku, vydrží.

První advent

První adventní neděle je již tento týden, Vánoce se pomalu, ale s jistotou blíží. A jako každý rok si děti, tentokráte v pátek 1. 12., mohly vyrobit svůj adventní věnec. S pomocí paní Kláry Lantové Šikové si každé dítě domů odnášelo svůj originální výrobek. Pro ty, co zrovna věnce nevytvářely, bylo připraveno pečení a zdobení vánočních perníčků, které letos po besídkách budou rozdávány jako malé dárečky seniorům a rodičům.

Pozvánka na besídky

Na besídky, které se konají 7. prosince pro seniory a 8. prosince pro rodiče a veřejnost, jsme si letos opět připravili originální příběh. O čem přesně bude, Vám neprozradíme, ale rozhodně se přijďte podívat. Nácviky probíhají každé ráno a odpoledne, postupně se snažíme vystoupení co nejvíce vypilovat.  Uvidíte a uslyšíte i vánoční píseň, kterou zazpívají nejen všechny děti ze školy i školky, ale i zaměstnankyně obou zařízení. Následně se přemístíme před obecní úřad, kde proběhne slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Je zde připraven program a společně s našimi dětmi si můžete zazpívat krásné české koledy a naladit se tak do té pravé vánoční pohody. Těšíme se na Vás!

Plán na ledničku – prosinec

27. 11. – 1. 12. Ranní nácvik pásma od 7.00 hod (pro všechny děti).

do 28. 11. Přinést doplňky na adventní věnec – svíčky, bodce pod svíčky (pro zájemce zakoupíme á 6 Kč?), mašličky, sušené ovoce, ozdoby dle vlastního výběru. Věnce budeme tvořit 1. 12., děti si je odnesou domů.

4. 12. Donést kostým na besídku.

6. 12. Družina – návštěva místní knihovny 14 – 14,30 hod.

7. 12. Vánoční besídka pro seniory od 14 hod.

8. 12. Vánoční besídka pro rodiče od 15.30 hod.

8. 12. Od 17 hod zpívání u vánočního stromu před Obecním úřadem.

12. 12. Exkurze do továrny a muzea Petrof v Hradci Králové a návštěva Planetária – výukový program Den a noc, vybíráme 200,- Kč (vstupné do muzea a příspěvek na dopravu). Odjezd od školy v 6.45 hodin, příjezd zpět ke škole v 17 hod. S sebou jídlo a pití na celý den, kapesné dle uvážení rodičů.

do 19. 12. Přinést dárečky pod stromeček.

20. 12. Vánoční výstava Malé Svatoňovice, vstupné 10 Kč, kapesné dle uvážení rodičů.

21. 12. Třídní besídky – přinést cukroví.

22. 12. Ředitelské volno

Po vánočních svátcích se sejdeme ve středu 3. 1. 2018.

 Přejeme vám klidné a radostné vánoční svátky
 a hodně zdraví v novém roce 2018.

V rámci projektu Ovoce do škol – exkurze do ZD DOLANY

K podzimu neodmyslitelně patří jablka, hrušky a švestky. O tom, jak se toto ovoce pěstuje, sklízí, třídí, skladuje a zpracovává, nás poučili v ZD Dolany. Dne 5. října jsme se i přes nepřízeň počasí vydali na exkurzi, kde se nás ujali zkušení pěstitelé, provedli nás po jednotlivých pracovištích a my tak mohli pozorovat, jak se takové jablko dostane ze sadu až na náš stůl. Tak, jako každý rok i letos byla s velkým úspěchem možnost místní ovoce a mošty ochutnat a nakoupit.

PLAVÁNÍ

I letošní rok naše škola jezdí na pravidelné lekce plaveckého výcviku. Každý týden mají naši žáci jedinečnou možnost dvouhodinové lekce plavání se svým instruktorem. Celkově deset lekcí zakončíme slavnostně příští pondělí a to jak jinak, než-li plaveckými závody. Poté si děti vyzvednou svá zasloužená Mokrá vysvědčení.

HUDEBNĚ TANEČNÍ PROGRAM BONIFÁC BEZ HRANIC 2017

O dopolední zábavu se nám dne 20. 11. postarala taneční škola Bonifác. Měli jsme možnost vidět spoustu různých stylů tance. Předvedli se nám jednotlivé skupiny tanečnic a tanečníků od těch nejmenších po ty nejstarší žáky a žákyně. Nadšeně jsme tleskali všem účinkujícím, ale především našim žákyním, které navštěvují školičku Bonifác. Děti si měly možnost zazpívat i s Kamilou Nývltovou, která celý pořad moderovala.

MARTINSKÉ TVOŘENÍ

13. 11. jsme jako škola a školka spojili síly a připravili pro děti a rodiče tvořivé podzimní odpoledne. Návštěvníci si mohli vyrobit obrázek sovičky z přírodnin, upéct a ochutnat martinské rohlíčky či modelovat z keramiky. Každý si poté připravil svůj lampion a společně jsme se vydali ke kapličce vyhlížet svatého Martina, který nás přijel navštívit. Ten nám nechal pro děti na památku zlaté podkovy svého koně.

VYSTOUPENÍ S OPIČKOU

Dne 11. 10. naši školu navštívila velká cirkusová rodina. Jejími netradičními členy byli pejsci, činčila, králíček a mýval. Shlédli jsme nejen triky s těmito cvičenými zvířátky, ale také balancování skla na meči drženém v ústech, žonglování a drobné kouzelnické triky.

HALLOWEEN

Večer 3. listopadu naši školu ovládla strašidla. Společně jsme si tak přiblížili lidový anglosaský svátek duchů. Přípravy probíhaly celý týden. Na výtvarných a pracovních činnostech jsme vyráběli dekorace, které pak zdobily prostory naší školy. Všichni jsme si užili zpěv tradičních halloweenských písní, zasoutěžili a zatančili si. Po vlastnoručně upečené večeři jsme se odebrali k filmu a spánku

Plán na ledničku – listopad 30.10.2017

1. 11. Družina – návštěva knihovny

3. - 4. 11. zveme děti na Halloween – noc strávenou ve škole z pátku na sobotu. S sebou: kostým strašidla, spací pytel, karimatku, hygienické potřeby. Sraz u školy v pátek v 17,30 hod. Strašidla dostanou v ZŠ lehkou večeři.

Děti si vyzvedněte v sobotu ráno mezi 8,30 – 9 hod.
6. 11. Plavecký výcvik, focení – cena fotky 20,- Kč

11. 11. Vítání občánků (pouze vybrané děti)

13. 11. Plavecký výcvik          

13. 11. Vážení rodiče a děti, zveme vás na martinské tvoření. Přijďte s dětmi do ZŠ od 15 hod.
Program: společné zpívání, pečení a ochutnávka martinských rohlíčků, výroba podzimních dekorací a lampičky, tvoření z keramiky, procházka s vlastnoručně vyrobenými lampiónky, hledání ztracené podkovy koně sv. Martina. S sebou: klacek na zavěšení lampičky, přírodniny k dotvoření podzimního obrázku (šípky, žaludy, šišky …). Vstupné dobrovolné. Pro vás a vaše děti je připraveno malé pohoštění.

17. 11. Státní svátek

20. 11. Poslední plavecký výcvik 

21. 11. Dovolujeme si Vás pozvat na třídní schůzky, které proběhnou v úterý v 16 hod v kmenových třídách ZŠ.

Aktivity školy  

 Celé září jsme se připravovali na vystoupení ke Dni sv. Václava. 

    Nacvičovali jsme krátkou ukázku ze života Václava a jeho bratra Boleslava, který ukládal o život svého bratra. Stalo se tak ve Staré Boleslavi, kde byl kníže Václav zavražděn. Taky jsme tančili a oblékli jsme se do dobových kostýmů, na jejichž přípravě se podílela ne jedna naše maminka a tatínek. Závěrem jsme zazpívali píseň o této události. Po vystoupení jsme rozdávali koláčky, které jsme napekli při pracovních činnostech. Děkujeme všem rodičům za jejich pomoc a za to, že si udělali čas a přišli se na nás podívat. Počasí nám přálo a oslavy tohoto významného dne proběhly v příjemném naladění.  Již nyní vás všechny zveme na příští oslavy! 

22.9.2017

Výlet do Jaroměře

   Je tu další výlet, jedeme do vojenské pevnosti v Josefově u Jaroměře. Nejdříve jsme hledali dělové koule, které byly různě poschovávané, potom jsme se vydali na prohlídku podzemních chodeb, ještě před tím jsme si zkusili  zahrát "ruské kuželky" a poznat semena plodin. Pak už se celá skupina vypravila do temných chodeb. Cestou nám milá průvodkyně pověděla mimo jiné i o zemřelém vojákovi, jehož duše se ukrývá ve stěně jedné z křižovatek. Dokonce jsme si zkusili projít kratší úsek bez doprovodu dospělých, ale setkali jsme se opět a společně jsme došli do chodby, kde panovala úplná tma.Tam se někteří malinko báli, ale vše jsme zdárně překonali a vrátili jsme se zpět na denní světlo. Konec patřil skládání puzzle, na jehož konci se objevila mapa pokladu. Kdo měl peníze, nakoupil si suvenýry a mohli jsme se vydat zpět domů.

Výlet se nám líbil a třeba se sem ještě někdy vrátíme. 

22.9.2017

Dožínky v HK

   Stejně jako v loňském roce jsem se vydali do Hradce Králové, kde probíhaly oslavy pod názvem Dožínky.  A že se bylo na co koukat! Někoho zaujala zemědělská technika, dalším se zalíbila zvířata - ovce, skot, drůbež, ale i dravci, kterých tu bylo též několik druhů, mnohé zaujala včelstva, některým se líbilo zpracování plodin, někteří si vyzkoušeli nadojit mléko... 
Byli jsme rozděleni do skupin a v jednotlivých stáncích jsme plnili úkoly, za které jsme dostávali razítka na startovací kartu, kterou jsme na konci akce odevzdali a která byla později slosovatelná. Jaké bylo naše překvapení, když jsme minulý týden zjistili, že jsme vyhráli vstupenky do Planetária v Hradci Králové. 
Celá akce se nám líbila a závěr patřil skákacímu hradu s klouzačkou a horolezeckou stěnou.Tak zase za rok! 

15.9.2017

Naši školu navštívil pan Michal Zahradník z Prahy,

který nám ukázal střípky svojí práce skláře.Pověděl nám něco o skle, o jeho výrobě, o jeho využití a především o jeho zpracování, což nám předvedl přímo u svého stojanu s kahanem. Mohli jsme tak obdivovat tvárnost a zároveň křehkost tohoto materiálu.Každý z nás si vyfoukl ze skleněné trubice kuličku, kterou jsme si odnesli domů. Čím větší byla, tím vyšší zvuk bylo možné na ni  "zahrát".
 Setkání bylo veselé, protože pan sklář vypravoval pomalu a poutavě. Závěrem nám vytvořil krásnou skleněnou veverku, která je naším školním maskotem a zdobí květináč ve sborovně. 

 Děkujeme za návštěvu a těšíme se na příští setkání v novém školním roce! 

12.9.2017

Vzdělávací výukový program Brazílie-srdce Jižní Ameriky 

    Začal školní rok a my jsme se vydali do Úpice do divadla, kde jsme zhlédli program plný krásných záběrů,  hudby a zajímavých komentářů.Mnoho z nás by se do těchto míst rádo podívalo, a tak jsme se zatajeným dechem poslouchali o této zemi, o jejích městech, přírodě, životě lidí, kteří zde žijí. 
 Odnášeli jsme si plno dojmů a materiály, které můžeme využít třeba v našem 
školním projektu nazvaném "Cesta kolem světa". 

11.9.2017

Málotřídní škola Velké Svatoňovice

HLEDÁME

kreativní učitelku/učitele pro 1. stupeň ZŠ, která je otevřena různým formám práce a výuky, je připravena společně tvořit školní prostředí, které odpovídá mottu naší školy „Škola pro život“.

Dále přijmeme kvalifikovanou učitelku/učitele 1. stupně se zaměřením Vv a se zkušenostmi s malotřídní školou na zkrácený pracovní úvazek 43 %.

POŽADUJEME
VŠ pedagogické vzdělání pro 1. stupeň, výhodou jsou zkušenosti s výukou dětí s poruchami učení nebo nadaných dětí. Vítána je také zkušenost s podporou čtenářské gramotnosti a praxe s matematikou prof. Hejného.

NABÍZÍME

  • výše platu se bude odvíjet podle získaných zkušeností, odborného zaměření a dalších aspektů profesního života

  • peněžité odměny příspěvek na stravování, dovolenou, kulturní a sportovní vyžití možnost osobního rozvoje

  • pozice je vhodná i pro tvořivé absolventy.

Své životopisy zasílejte na e-mail: zakladniskolavs@seznam.cz

 

 
  Poděkování škole  
  Rozloučení se školním rokem  
  Rozloučení s předškoláky  
  Exkurze do ZD  
  Matematická soutěž  
  Běh zadarmo  
  Muzikál červená Karkulka  
  Sobotní výlet do Prahy  
  Havlovická olympiáda  
  Zdravá pětka  
  Korunovační klenoty  
  Den dětí  

Zápis do 1. ročníku
Žádost o uvolnění z výuky
Plán na ledničku - červen 2018