Aktualizace: 10. 7. 2020

 

 

 

 

Aktuality ZŠ
Ročníky
Školní družina
Kroužky
Projekty
Mateřská škola
Školní jídelna
Fotogalerie
Dokumenty
Kontakty
Archiv
 

P.S. Hurá, hurá, už jsem na facebooku a instagramu…..:-)
Najdete nás pod stránkami:
Otevřená škola – facebook
_skolaskolkavs_ - instagram

Výtopna Jaroměř
I přes nahlášený déšť, nejsme přeci z cukru, a malý počet dítek, celkem pět, ve školce nás čekala výprava do historie. Ve středu 8. června nás modrý vláček dovezl do Jaroměře, kde jsme navštívili „Výtopnu“. Vyslechli jsme si mnohé zajímavé informace o jednotlivých mašinkách, některé se daly prozkoumat i zevnitř a jednu jsme viděli i ze spodu. 
Nakonec nám jazýčky obarvila vyhlášená jaroměřská zmrzlinka…

Další fotečky

ZOO
Výlet do Zoo, to je záruka příjemně stráveného dopoledne. A toto pravidlo se nám potvrdilo i ve čtvrtek 2.7., kdy jsem se do Zoo vydali i my. A co jsme všechno viděli? Lemury, plameňáky, hady, gorily....a to je jen malinký výčet všech zvířátek. Nejvíce času jsme pobyli u koz a kůzlátek, nakrmili je a hladili a hladili....ani se nám od nich nechtělo. Protože ale nebe potemnělo, sluníčko se schovalo a byl čas k odjezdu do školky....Bylo to opět prima dopoledne....

 

Další fotečky

Rozloučení
Každá školka má svůj konec.....i ta naše, tady je... I tuhle básničku jste mohli zaslechnout při „Zahradní slavnosti“, která se konala 1.7. odpoledne. Z malých školáčků se během šerpování stanou prvňáčci, ukončí tedy jednu etapu svého života a to sebou nese slzičky dojetí. Ty jsme ale brzy osušily, a to bohatým programem. Děti a rodiče plnili úkoly, hráli Kriket, fotili se ve fotokoutku a mohli také zanechat stopu v podobě obrázků. Ten vyplétali pomocí pruhů látek. Obrázky se moc povedly, můžete je ocenit, třeba při procházce okolo školky. A protože ke slavnosti patří vybrané pochoutky, mohli jste si pochutnat na šopském salátu, slaných dobrůtkách, zákusku od paní kuchařky, či dětském šampusu. A nechyběly ani vuřtíky a párky. Mňam :-).... Předškoláci všechny úkoly zvládli, slavnost se vydařila a proběhla se vší parádou....a teď již vzhůru do školních lavic... Všem školákům držíme palce!

Další fotečky

Adršpašské skály
Výletování pokračuje :-), skály volají....
Průzračná voda skalního jezera a krásné čarování skal, i to nás čekalo při celodenním výletu do Adršpašských skal. Ráno jsme vyrazili s batůžky plnými svačinami a dobrůtek, a protože jsme měli spoustu síly a odvahy, vydali jsme se dokonce až k velkému vodopádu, a poté i na lodičky. Zvládli jsme tu spoustu schodů, protože vidina projížďky nás hnala kupředu....a stálo to za to! Nevystrašil nás ani vodník, natož Jóžin z Bážin a pan kapitán nás bezpečně vyložil v přístavu.....Naše unavené nožky si nakonec odpočinuly při pikniku na louce před vstupem do skal. A víte co? Z výletu jsme si nakreslili obrázky, které přihlásíme do facebookové soutěže. Tak nám držte palce!

Další fotečky

Tongo
Jaký výlet naplánovat, když předpověď hlásí déšť? Tak to máme jasné, na pořadu dne je TONGO! Ve čtvrtek nás přivítalo s otevřenou náručí a my se vyřádili na všech atrakcích, které nabízí. A bylo nám tam....no prostě Tongově! :-)

 

Další fotečky

Klopotovské údolí, Nové Město nad Metují
Ahoj léto, ahoj výlety..... A kam jinam, než do přírody. V úterý 16.června nás přivítalo Klopotovské údolí, a s ním obora s kanci, tetřevy a jeleny. Po stezce, na které děti plnily 12 úkolů, našly otisk čertova kopyta a ochutnaly vodu z lesní studánky, jsme došli k altánku, ve kterém jsme si opekli vuřtíky a klobásky. A nechyběla ani zmrzlinka na náměstí...byl to prima den.

  

Další fotečky

Výlet do Trutnova
V pátek jsme se vydali do Trutnova..... čekala nás návštěva muzea, náměstí s kašnou a výstavy, která se skládala z děl naší keramičky Kláry Šikové. A samozřejmě, nemohla chybět zmrzlina a hraní na dětském hřišti u Uffa....

Další fotečky

Gangam style......Japonský týden
Hádej, kam teď letíme.....do Japonska!!! V rámci japonského týdne jsme si naplánovali „Červený den“. Děti přišly v červeném oblečení, paní kuchařka nám uvařila rajskou omáčku a my si vyrobili japonskou vlajku. A co už víme o Japonsku? Téměř vše...:-D. Umíme japonsky tančit i vyrobit si vějíř, umíme se podepsat japonskými znaky a namalovali jsme sakuru. Jak se blížil pátek, začali jsme se bát, aby nám nezešikmily oči, a tak jsme se raději vydali domů.....Takže příště Sajonára....:-)

Další fotečky

Waka waka....Africký týden
Hádej, kam teď letíme....do Afriky!!! Ve školce jsme prožili celotýdenní výlet na „černý kontinent“. Naučili jsme se Waka tanec, vyrobili si korále, černošskou chýši, zpívali písničku o dětech, vyráběli masky, nosili na hlavách „vázy“, povídali si o důležitosti vody i o tom, že se máme moc dobře, a žije se nám jednoduše, určitě jednodušeji než dětem v Africe...

Další fotečky
 

Dětský den ve školce
1.6. slavíme Mezinárodní den dětí a ve školce se slaví parádně... bublifuky, soutěže, diskotéka a samozřejmě opékání vuřtíku, a to i s dětmi ze Základní školy. Bylo to prima....

Další fotečky
 

Drezína
Potkali jsem drezínu! A dokonce jsme ji prozkoumali zevnitř a projeli se.....ještě jednou děkujeme servisákům z českých drah! A po návštěvě Výtopny v Jaroměři už víme, že se jmenuje MUFína…

.

Další fotečky

Korona je pryč, hurá!!!
Otvíráme školku, paráda!...Těšili se rodiče, děti i paní učitelky..:-) Poslední květnový týden se dveře školky otevřely a výuka mohla začít...:-) Na rozjezd jsme si povídali o Koroně, jak se před ní chránit a jak podpořit imunitu. A samozřejmě vyzkoušeli všechny hračky, jestli si s nimi ještě umíme hrát...:-D

 

Další fotečky

Prázdninový provoz v Mateřské škole

  • MŠ bude uzavřena od 13. července do 14. srpna.
  • Pro přihlášené děti bude poměrová část stravného za měsíc červenec a srpen odečtena z přeplatků za obědy.
  • "Školkovné" za měsíc červenec a srpen je poníženo na 100 Kč za každý měsíc.
  • Provoz bude zahájen v pondělí 17. srpna 2020.

 

 

Klopotovské údolí Nové Město nad Metují 

Počasí nám ukázalo slunečnou tvář a my jsme se vydali na nádhernou procházku hlubokým údolím Klopotovského a Bohdašínského potoka. Cestou jsme se zastavili u obůrek s divokými prasaty a vysokou zvěří, i u voliér s divokými krocany a dalším ptactvem. Pokračovali jsme proti proudu potoka a hledali uprostřed potočiště větší hladký balvan, který má uprostřed prohloubení otisk kopyta. O tomto místě se traduje pověst o vzájemné honičce čerta s čarodějnicí. Nezapomněli jsme nahlédnout ani do Čertovy díry. Naše cesta měla ještě dvě zastávky - skok do písku a velice hezky upravenou Lesníkovu studánku.
U Mertovy díry, kterou hlídá skřítek, jsme si opekli vuřtíky a pomalu se vydali zpět k autobusu. Výlet byl opravdu moc hezký a všem ho doporučujeme.

Fotografie zde

UKONČENÍ NOUZOVÉHO PROVOZU V MŠ
Mateřská škola obnoví běžný provoz od středy 1. 7. 2020.
Zkrácený provoz bude tímto dnem ukončen.
 

 

Galerie Drak Trutnov

Předškoláci se v galerii seznámili s pověstí o zabití trutnovského draka prostřednictvím úžasného mechanického divadla. Následně si mohli pohrát s různými nejen mechanickými dřevěnými hračkami.

 

Den dětí

Dne 1. 6. 2020 jsme pro děti připravili na jejich svátek menší oslavu. Oslava probíhala 1. 6. na zahradě naší školky. Na děti čekalo 10 stanovišť, kde plnily různé úkoly a jako odměnu za splněné úkoly, děti dostaly sladké odměny a muffiny. Děti si tento den pořádně užily a už se těší na příští rok.

Oznámení o rozhodnutí o přijetí ke vzdělávání
v Základní škole a Mateřská škole, Velké Svatoňovice, okres Trutnov

 

Hezký páteční den
dnes naposledy vás takto zdravím,v pondělí už budeme s dětmi pracovat "na živo".
A čím se rozloučíme? Tématem, které děti milují - Zvířátka na farmě a jejich mláďátka. Věřím, že vaše dítka bezpečně poznají zvířata, která bydlí na farmě, menší problém může nastat při přiřazování správných mláďat, ale i to nacvičíte za chvilku. V přílohách najdete básničky s obrázky, bludiště, puzzle, omalovánky, počítání, grafomotoriku i hledání zvířátek podle jejich stínu. Pod heslem "Aktivní obrázek" se skrývá omalovánka s vystřihovánkou. Po jejím vykreslení si děti zvířátka vystřihnou a poté buď na omalovánku nalepí, případně si s nimi mohou aktivně pohrát.
Věřím, že se u posledních úkolů moc nezapotíte, že vás téma bude bavit!
Za školky zdraví a v pondělí se na vás teší Jana

                       

Úkoly na dnešní den jsou tématické, a to Povolání. Zkuste si s dětmi popovídat o vašem zaměstnání. Vědí, kde pracujete a co je náplní vaší práce? Kam jezdíte nebo docházíte? Co potřebujete ke své práci, bez čeho pracovat nemůžete.... A co vaše dítko? Ví už, co by chtělo jednou dělat? Možná budete překvapeni.
V přílohách najdete obrázky různých povolání - co takhle prozkoumat, zda známe nějakého kadeřníka, kuchaře nebo policistu? Je jasné, že každé zaměstnání potřebuje ty správné nástroje nebo prostory, v pracovních listech mohou děti vyzkoušet, jestli už vědí, bez čeho se neobejdou hasič, záchranář i ostatní. Odpočinout od mluvení si můžete při hledání rozdílů, či při grafomotorickém vaření. Přeji vám hezké chvíle při zkoumání povolání.

                   

Dnes se zaměříme na Sluchové vnímání, zní to trochu nadneseně, ale nebojte, jde vlastně o hraní s písmenky a s tím, jak děti slyší a vnímají. V přílohách najdete jak teoretickou část s několika náměty na hry, obrázky, se kterými budete pracovat a pracovní list. Při plnění úkolů se zaměřte na to, zda dítě slyší všechny hlásky, jestli vnímá drobné rozdíly ve výslovnosti a v případě nějaké nesrovnalosti neváhejte a přijďte, určitě spolu odhalíme, co se děje. V předškolním věku je ještě na nápravu čas.....ve škole už bývá obtížnější logopedické problémy napravit. Při špatném vnímání sluchových rozdílů mívá žák problémy s poznáváním i psaním písmenek, které se podobají, takže neváhejte.

                       

Krásné úterní dopoledne,
jak pevně doufám, nepřemohla vás žádná nemoc ani nachlazení, dobře jíte a spíte, a proto se můžeme s klidem a přehledem věnovat našemu tělu. Pomocí pracovních listů si procvičíme nejen jak se jednotlivé části jmenují, k čemu slouží, ale i to jak vypadáme pod kůží a co je správné a co úplně ne. Mrkneme také na tzv. smysly, ty nezapomeňte vyzkoušet i v praxi, k čemu jsou, a který například používáme nejvíc. Že jsou to vlastně takové semafory našeho těla, před čím nás varují a jak... Můžeme děti seznámit i s tím, že někteří z nás mají sluch či zrak oslabený, ať už od narození, či po úraze nebo nemoci....Určitě vyzkoušejte jaké to je, když nic nevidíme, neslyšíme.....jak takovým lidem můžeme pomoci, ale také, že jsou vlastně stejní jako my ostatní. Seznamte je s přístroji a pomůckami, které jim pomáhají vrátit se do normálního života (implantáty, naslouchátka, brýle, bílá hůl, vodící pes, znaková řeč....), rozvíjejte empatii, teď je na to i velmi příhodná doba. Znáte někoho slavného, kdo je handicapovaný a přesto je velmi úspěšný? Někdy to ani na první pohled nepoznáme! Mrkněte na paralympiádu, jací borci tam sportují. Tolik odhodlání, pevné vůle, cílevědomosti a píle jen tak někde děti neuvidí! Určitě je namístě nahlas ocenit a vyzdvihnout vlastnosti těchto sportovců a nejen těch, i ostatních postižených lidí. Děti se učí napodobováním a u emocí to platí dvojnásob. Čeho si ceníte vy, k čemu vzhlížíte a co je pro vás důležité, zůstává i ve vašich potomcích. Naučte je cenit si práce druhých (i vaší)....později už to tak lehce nepůjde. A nakonec můžete vyzkoušet jaké je namalovat obrázek nohou, pusou, postavit se se zavázanýma nohama, najíst se jen jednou rukou - možná si říkáte, že je to až moc, ale věřte, že není. Děti dnes žijí v blahobytu, mají vše co potřebují a chtějí - a je dobré, když si uvědomí, že zdraví není automatické, že je potřeba si vážit toho, že jsme zdraví, silní a v pořádku.
Po návratu do školky budou na děti čekat nová pravidla, která máme kvůli Koroně. Ukažte jim fotku viru, víme, jak se před nimi chráníme? Ať chceme nebo ne, současná doba donutila i děti přemýšlet nad hygienou a nemocemi, ale my ji můžeme paradoxně využít k seznámení s našim tělem, jeho fungováním i tím jak to vypadá, když něco uvnitř nefunguje jak má, i to, jak lze imunitu zvyšovat a co jí naopak moc neprospívá. Snad už nás Covid-19 brzy opustí......vždyť spolu to zvládneme.
V příloze máte i nápady na vyrábění, tak vzhůru do toho....
Pro odlehčení, nebo už prostě máte celé Korony, virů a imunity plné zuby - což plně chápu, je pro vás připravené Rýmování. Zahrajte si na básníky, nasaďte barety a hurá na slovíčka. Smějící se Tvoření rýmů je pro děti poměrně těžká práce, proto nespěchejte, dejte si na čas...... Super je rýmovat v autě, když jedete na výlet a všechny dopravní značky už perfektně ovládáte, protože máte kolem sebe bohatou studnici slov, se kterými můžete pracovat. A co teprve, když rýmovaná slova vymýšlíte!
Přeji Vám krásný den plný sluníčka a dobré nálady a posílám pozdrav ze školky.
                                 
Krásný den,
protože se blíží léto a s ním čas výletů, podíváme se dnes na zoubek dopravním prostředkům. V nabídce pracovních listů najdete 12 různých úkolů s tematikou dopravy a dopravních značek. Využít samozřejmě můžete i ty opravdové, na silnici. Víte, jaké najdete u vašeho domu, kterou bezpečně znají, a kterou ještě nikdy neviděli? Čím se liší ty modré od těch červených? Otázek je určitě spousta, protože tohle téma děti moc baví, je ze života a většinu věcí znají v reálu. Zajímavé je značky a dopravní prostředky vytisknout a při procházce nebo až pojedete na výlet, odškrtávat ty, které potkáte a uvidíte. Třeba se vám podaří najít i tu, která na seznamu nebude a co teprve dopravní prostředek! Taková bugatka nebo tříkolka....hned se musí přikreslit, takže pastelky do batůžku budou asi nutností. Zkuste také přijít na to, proč je právě tahle značka v těchto místech a co musí řidič udělat. Zabrousit můžete i na bezpečnost na silnici, na pravidla silničního provozu, ochranu a reflexní prvky, které děti znají i ze školky. Námětů na hovory bude jistě nepřeberné množství.
Vedlejším produktem povídání o tomto tématu, bývá kontrola mamky či taťky při řízení, takže trpělivost a pevné nervy jsou na místě.

                     

15. 5. je významný den - "Den rodiny". I proto je na dnes na programu jen málo úkolů a všechny s touto tématikou.
Oslavte "Rodinný den", užijte si blízkost vašich blízkých a krásný víkend.
Ze školky zdraví Jana

           

Dnes je potrápíme "Správným závěrem, logickou úvahou a užitím vylučovací metody".
Jak na to? Je to snazší, než to zní, což je určitě dobrá zpráva, Usmívající se. Jde o jednoduchou analýzu obrázku nebo věty, kterou dětem říkáme, navedeme, napovíme, co má dítě hledat. Jde vlastně o pokračování úkolů ze včera, kdy jste museli poznat, co do skupiny věcí nepatří a proč, jen je to dnes trochu těžší. Více používáme slova, méně obrázky. Užívání vylučovací metody je pro dospělé denní a naprosto automatickou činností, ale ne tak pro dítě. To málokdy rozhoduje samo, rozhodnutí není výsledkem logického uvažování. Zkuste se zaměřit na to, kolikrát za den rozhodujete za něj - a je to logické a správné! Proto jste rodič. Máte zkušenosti, znáte důsledky a své dítě milujete, tudíž mu i ulehčujete, Smějící se . Dnes však bude hledat správnou odpověď právě a jen Vaše " díťátko".

I ostatní pracovní listy využívají logickou úvahu k odhalení správného výsledku a vy ještě můžete děti navádět doprovodnými otázkami.
Pro odreagování a relaxaci lze použít pracovní list "14 tečky", kde si zopakujete oblíbené napodobování vzoru, bludiště nebo hledačku.

                               

 

Informace pro rodiče

Vážení rodiče v pondělí 25. května 2020 bude v případě zájmu pro Vaše děti otevřena Mateřská škola. Musíme však splnit určité podmínky ochrany zdraví.
Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění, bez kterého nemůže být dítě vpuštěno do školky, musí podepsat zákonný zástupce.
Bližší informace ohledně návratu Vašich dětí do školky máte ve vašich e-mailech.
Děkujeme za součinnost. Hrabová Eva

Čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění

 

Jak jste přežili včerejší čertovské ženění a dnešní dopoledne bez elektrického proudu? Doufám, že je u vás vše v pořádku a máte spoustu energie na plnění dnešních úkolů.
Začneme zobecňováním, čili nadřazenými a podřazenými slovy. Pro některé děti je těžké určit, která slova kam spadají, proto doporučuji vytisknout nebo nakreslit obrázky, použít pexesa nebo i reálné věci, hračky a tvořit množiny. Zvířátka v Zoo, domácí zvířátka, kuchyňské náčiní, ovoce, nábytek, dopravní prostředky.
Dítě si samozřejmě nejrychleji a nejlépe ukotví to, co prožívá, tzv. prožitkové učení. I my ve školce se snažíme dodržovat teorii "Co se učíme, na to si hned hrajeme" v praxi. Zkuste si z obýváku vytvořit "množinové hřiště" s obrázkem nadřazeného slova a děti s obrázkem, či s reálným předmětem slova podřazeného, hledají tu správnou bublinu, množinu nebo domeček, název už ponechám na vás. A co teprve závody s mamkou nebo starším sourozencem.
Dalším námětem na činnost je dnes tzv. slovní diktát. Teorii máte pod přílohou "porozumění řeči", praktické náměty potom ve "Výběr obrázku podle pokynu". I tyto obrázky použijete při nadřazených a podřazených slovech, dají se však využít i při jiném úkolu. Zadaní pro dítě zní: " Najdi obrázek, na kterém má někdo zvednutou ruku.", " Najdi obrázek, na kterém je něco bílého, kolik jich je?".....atd. zadání musí být jednoduché a dítě mu musí rozumět. Slovní diktát může být procvičován i jinak. Dítě si vezme tužku nebo pastelky a prázdný papír a kreslí podle našich pokynů: " Nakresli červený domek s modrou střechou. Vedle domečku je psí bouda. K domku vede cesta. Před domem roste strom s dvěma jablky"......atd. Můžete to zkusit i obráceně, tentokrát diktuje dítě a vy kreslíte.

V příloze najdete i obrázky na zopakování včerejšího tématu, totiž opaků.

Přílohy k dnešnímu mailu obsahují ještě téma "Vyčlenění ze skupiny". Zde se opět prolínají nadřazená a podřazená slova, společně s hledáním společných znaků. I zde můžete využít množiny, namíchat dětem do skupiny zvířátek např. auto, dítě by po nalezení mělo určit "Proč" tam auto nepatří. V přílohách jsou 4 obrázky takových skupin, další určitě najdete na webových stránkách pro přípravu dětí do školy.

A jako poslední je téma epmatie, citově zabarvených vět. Poznat podle mimiky tváře jak se kdo cítí je velmi důležitá věc a ještě důležitější bývá umět pojmenovat jak se dnes cítím já....
Všichni dnes při komunikaci používáme tzv. smajlíky, ty jdou na tento úkol využívat velmi dobře.....Zkuste si je s dětmi nakreslit ve velkém formátu, a ty malé z přílohy vytiskněte. Poté zkuste přečíst obyčejnou větu s různým citovým zabarvením.....např. Máme doma pejska. Pozná vaše dítko jakou emoci jste použili? Ať zkusí zvednout toho správného smajlíka. Zahrajte si i s vaší mimikou, karty obraťte obrázkem dolů, a po otočení si jej neukazujte, jen napodobte obličej. Jak se cítíte? Poznají to ostatní? A proč se tak někdo cítí? Co se mohlo stát? Prozkoumejte, kdy se tak cítí vaše ratolest, možná že Vás odpověď překvapí.

                               

 
      Vážení rodiče - v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády
(onemocnění COVID-19)
bude letošní zápis probíhat
bez přítomnosti dětí a bez zákonných zástupců ve škole.
   Zápis proběhne v období 11. - 15. května 2020  
Veškeré informace k zápisu, včetně nových dokumentů ke stažení zde na webu školy.

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DĚTÍ K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ NA ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

ŽÁDOST O PŘIJETÍ DÍTĚTE K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ K OČKOVÁNÍ 

Přihlášku je možné doručit:
do datové schránky školy (i77vxu9)
e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem
(nelze jen poslat prostý email!),
poštou,
do poštovní schránky s označením „ZÁPIS DO MŠ“ u předních dveří Základní školy.

V současné situaci nenavštěvujte osobně praktického lékaře. Pro doložení této povinnosti zákonný zástupce: 1. prohlásí, že je dítě řádně očkované
                                2. doloží kopii očkovacího průkazu
                                3. doloží kopii rodného listu

PŘIDĚLENÍ REGISTRAČNÍCH ČÍSEL: Zasláním poštou na adresu trvalého pobytu nebo SMS.

VYDÁVÁNÍ ROZHODNUTÍ:
25. 5. 2020 vyvěšen seznam přijatých dětí (webové stránky)
25. 5. 2020 rozhodnutí o nepřijetí zasláním zákonnému zástupci na adresu trvalého pobytu.

 

Doufám, že jste si naplno užili slunečný víkend, předpověď počasí nám na tento týden slibuje spíš mraky, zimu a dokonce i sníh!

Tak snad vám pro zahřátí pomohou zaslané cviky, sice rozhýbeme nejvíce jazýček, ale zapotíte se i tak pěkně... A na procvičení šedých buněk mozkových, jak říká Hercule Poirot, jsou připravené hádanky a hledání protikladů. 

V příloze najdete i trochu teorie z logopedie. 

Přeji vám hezké chvíle při  "jazyko a mozkocvičení"

           

           

Dnes si procvičíme dvě témata, a to: Méně, více, stejně a Směry.
K prvnímu tématu máte v příloze nejdříve trochu teorie a ústních cvičení, a poté pracovní listy. Je potřeba děti s problematikou seznámit, ujistit se, že rozumí tomu, co říkame. Není to úplně jednoduché, proto se obrňte trpělivostí. Některým dětem od začátku pomáhají znaménka více,méně, rovná se, některé to, ale mate. Pomáhá i motivace s ptačím zobáčkem, na jakou stranu je otevřený, vejde se mu do něho víc věcí..... Musíte to vyzkoušet, Mrkající a nejen na papíře, pohrajte si s kostkami, hračkami, korálky..... Určitě to zvládnete!
Až budete mít všeho "víceméněstejně" dost, přijde na řadu hraní se směry. Vpravo, vlevo, nahoru, dolů - to je druhé dnešní téma. Zatím pracujeme s papírem, ještě nezatěžujeme děti zrcadlením na sobě. I když, žádné meze se nekladou. Pro zjednodušení můžeme nejdříve nahradit názvy směrů označením "K oknu", "Ke dveřím"....apod. Později se však již snažte užívat správné označení.

               

           
 

Každý měsíc věnujeme ve školce jedné pohádce. Protože začal měsíc květen, přišel by čas na pohádku "O Červené Karkulce". Věřím, že doma s dětmi pohádky čtete, sledujete, vypravujete si je, možná i hrajete, takže Červenou Karkulku děti bezpečně znají. Je pravda, že existuje spousta verzí, některé končí lépe, některé drastičtěji - samozřejmě pro vlka, takže úplně nevím, kterou máte nejraději vy. Vřele doporučuji Svěrákovu hudební Karkulku na Youtube nebo Tři bratry..... ale samozřejmě klasické jsou také krásné.
Náměty, které vám zasílám jsou obměnou a zpestřením klasické práce s knížkou..... procvičíte s dětmi časovou posloupnost, hledání rozdílů, jsou tam i loutky, až si je děti vybarví, mohou vám zahrát pohádku.
Písničku, kterou najdete v příloze, děti znají, loni ji zpívaly s paní učitelkou Květou a vy ji můžete použít při divadle nebo jako básničku... je moc pěkná a jednoduchá...
Přeji vám pohádkové chvíle nejen s Červenou Karkulkou

           

Co nás čeká? Předložky.... protože tohle téma procvičujeme ve školce opravdu hodně, i pomocí skvělé hry Educo, myslím že to bude hračka.Usmívající se Jako první je připraven pracovní list s barevným obrázkem, kde předložky procvičíte slovně, budete si povídat nad obrázkem, rozvíjet situace... K dalších námětech na činnost už děti potřebují pastelky, a protože si opravdu myslím, že to už umí, dovolila jsem si zařadit i listy na kterých už děti poznávají pravdivé a nepravdivé tvrzení. Dejte jim při přemýšlení čas, ať uvažují nahlas... zkuste to i doma. "Je pravda, že naše kočka leží v koši?" Nejdříve uvádějte děti pomocnou větou: "Je pravda, že?" Později už to zkuste bez: " Naše maminka má modré šaty".... Děti to mají rády, a hodně jim to usnadňuje komunikaci. Nebojte se popustit svoji fantazii a až si budete jisti, že vaše ratolest poznává co je pravda a co ne, posuňte laťku výš Smějící se a vydejte se do Nesmyslova. "Je pravda, že ryba chodí, po čtyřech", " Zmrzlina pálí jako čert"...atd. Může se stát, že děti nechtějí odpovídat, nejsou si jisté, i když u předškoláků se to už nepředpokládá, pak přijdou na řadu zelená a červená kolečka z papíru. Vy se ptáte, dítě zvedá kolečko. Zelená ANO, červená Ne - jako na semaforu.Usmívající se Může to být i vítaná změna pro starší. A nezapomeňte to vyzkoušet i obráceně! Děti vymýšlí nesmysly a pravdy, vy souhlasíte nebo odporujete, i s kolečky.
Poslední dva pracovní listy v přílohách jsou relaxační. Předposlední je tzv. hledačka, kdy ve změti obrázků děti hledají dané obrázky, to milují. Na www.pinterest.cz najdete soustu takových, a je to super. Poslední je cvičení na protažení svalů. Doporučuji obrázky vystříhat, nalepit na tvrdý papír nebo zalaminovat a hrát jako obracečku. Obrátíš obrázek, napodob panáčka. Někdy je to fuška, hlavně pro nás dospělé, tak pevné nervy a hlavně svaly.Smějící se Hrát můžete i jako pexeso nebo s obrázky nahoru a pohybovat se po nich figurkou, za pomocí kostky. Možností je několik a fantazii se meze nekladou.
Přeji vám hezké chvíle plné smíchu v Nesmyslově i při relaxačním cvičení...

               
 

Jako rozcvička je pro děti připraven pracovní list s opakováním grafomotoriky a pak už se vrhneme do dnešního tématu. Malý, velký, větší, menší, neboli stupňování. Některé úkoly jsou jednodušší, u jiných se děti trochu zapotí, Usmívající se. Věřím ale, že s vaší pomocí vše dobře dopadne. Stupňovat můžeme i prakticky, zkuste, které boty jsou u vás doma největší, které naopak nejmenší a prostřední? Oblečení, hřebeny, hrnce a talíře...nepřeberné množství. A co teprve venku...nasbírejte šišky, kameny, klacíky a můžete porovnávat, srovnávat.....A váha...pane! To je zábava na spoustu hodin.
Perfektní pohádka, kterou si určitě také rádi připomenete, je ta o Mášence a medvědech....Rázem procvičíte tři stupně porovnávání i představivost, nakonec děti rády nakreslí obrázek. Budu ráda, když mi ho pošlete.
Jako poslední v přílohách najdete pexeso. Je nejen o dvojicích, ale také o porovnávání - jeden obrázek je velký, druhý malý.

                 
   
Dnes je pro vás a vaše děti připraveno opakování geometrických tvarů, těch základních - kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník a ovál, neboli elipsa. Nejdříve si je děti mohou několikrát zkusit nakreslit, tím procvičíme i držení tužky, ale začneme ve vzduchu velkými gesty. Pak už si budeme s tvary hrát.....řadit je, omalovávat, počítat, třídit. A co je najít okolo sebe? Jaký tvar je u vás doma v početní převaze? Kruh nebo obdélník? A co v přírodě? A na zahradě? Je všechno rovné, pravidelné? A co vy? Najdeme na lidském těle kruh nebo trojúhelník? Pomozte dětem naučit se dívat okolo sebe, znát svůj domov a sebe.Usmívající se

Jedna z příloh je pojmenována jako sada, tu si můžete po vytisknutí s dětmi vybarvit a rozstříhnout na půl a znovu skládat. Může posloužit i jako pomůcka při hledání geometrických tvarů ve vašem okolí.....pro kontrolu.

V posledních dvou přílohách jsou schovány písnička a básnička. To jenom pro zpestření, ale doufám, že si ji brzy zazpíváme spolu. Třeba na zahradě, při loučení s předškoláky.

             

 
      Vážení rodiče - v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády
(onemocnění COVID-19)
bude letošní zápis probíhat
bez přítomnosti dětí a bez zákonných zástupců ve škole.
   Zápis proběhne v období 11. - 15. května 2020  
Veškeré informace k zápisu, včetně nových dokumentů ke stažení zde na webu školy.

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DĚTÍ K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ NA ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

ŽÁDOST O PŘIJETÍ DÍTĚTE K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ K OČKOVÁNÍ 

Přihlášku je možné doručit:
do datové schránky školy (i77vxu9)
e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem
(nelze jen poslat prostý email!),
poštou,
do poštovní schránky s označením „ZÁPIS DO MŠ“ u předních dveří Základní školy.

V současné situaci nenavštěvujte osobně praktického lékaře. Pro doložení této povinnosti zákonný zástupce: 1. prohlásí, že je dítě řádně očkované
                                2. doloží kopii očkovacího průkazu
                                3. doloží kopii rodného listu

PŘIDĚLENÍ REGISTRAČNÍCH ČÍSEL: Zasláním poštou na adresu trvalého pobytu nebo SMS.

VYDÁVÁNÍ ROZHODNUTÍ:
20. 6. 2020 vyvěšen seznam přijatých dětí (webové stránky)
20. 6. 2020 rozhodnutí o nepřijetí zasláním zákonnému zástupci na adresu trvalého pobytu.

 

Abraka dabra, třesky plesky, ať se máme dneska čarodějně hezky!
Čáry máry pod kočáry, úkoly jdou k vám teď z dáli,
čarodějka Jana vaří, lektvar, který jenom stěží, jednoduše vyřešíte!
Do kotlíku muří nohu, ouško hadí, nohu rybí -
to vše už bublá, už se škvaří.....a k čemu to?
No.....těžko říci, chcete věřit čarodějnici?Mrkající.....
Nejdřív najdi cestu kudy, ježibabě pomoz z nudy,
potom trocha počítání, to na škodu nikdy není,
myši, žáby, pavouky..než utečou do louky!
Pravý lektvar uvaříš, čarodějku vybarvíš
a pak si i zazpíváš, 5Ježibab dobře znáš!
Až se večer proletíme, na ohně si pozor dáme,
začarujeme bacily, aby už tu nebyly.

 

 

30. duben a s ním "Pálení čarodějnic" jsou dnes náměty na činnosti v tomto strašidelném duchu, doufám tedy, že se nezaleknete a pustíte se s odvahou a statečností do toho!
Připravena je pro vás grafomotorika, dnes jen dva listy, a pak už čarodějné počítání, mandala, hraní s číslicemi, hledání rozdílů a také nabídka vyrábění.
Doufám, že se vám s ježibabami, čarodějkami, žábami a košťaty bude dobře pracovat a nezapomeňte na zaklínadlo!

           

Dnes začneme pracovat s kličkami. Hodně vám v tom pomůže nácvik horního, dolního oblouku a vlnek z minulého týdne. Mezi pracovními listy najdete jednoduché kličky na začátek a spojené, složité jako pokračování. Jako básnička poslouží říkanka o jablíčku: "Jablíčko se koulí, snad už nemá bouli!" nebo o ovečce: "Na svetry nám dává vlnu, že pak zmrzne, vždycky trnu." Jako zpestření si zkuste napsat psací abecedu, ať děti najdou, která písmenka mají kličku, ať už horní nebo dolní. Můžete je spočítat, kolik jich je? Děti je mohou napodobit, třeba vzniknou zcela nová písmenka, taková, která naše abeceda ani nezná!

Na procvičování řeči a intelektu je připraven obrázek s otázkami a předmatematický rozvoj procvičíme vzorci a obrázky v řadách.

               

Dnes je v grafomotorice připraveno procvičování vlnky, spojíme tedy dolní a horní oblouk dohromady. Můžete si vybrat, zda se vám bude lépe pracovat s vodní tématikou, draky nebo zvířátky, na výměr máte z devíti pracovních listů.

V předmatematických představách na vás čeká práce se čtverečky.

             
 

Pokračujeme v grafomotorice, a to dolním obloukem. Nácvik je metodicky podobný jako u oblouku horního, začínáme tedy velkým formátem, cvičením bez tužky a postupně oblouk zmenšujeme do řádku. Jako motivační básnička může posloužit klasické "Houpy, houpy, kočka snědla kroupy" nebo "Houpy hou, houpy hou, jedna vlnka za druhou".....

Novinkou je nácvik stříhání. S držením nůžek a stříháním podle čáry některé děti dost bojují, proto začínáme od začátku, nácvikem rovné čáry a špičkou. V úplném začátku (pro mladší děti) doporučuji stříhat nejprve modelínu, či těsto, pak teprve přejít na papír. Ten nejdříve stříháme dle libosti dětí na různé dílky, poté držíme natažený proužek a dítě stříhá poměrové kousky, buď stejně veliké nebo dle zadání - "Teď velký kus, teď malý kousek", apod. Předškoláci si tyto první lekce zkusili už ve školce, proto začínáme hned papírem a rovnou čarou.
Dokreslení druhé půlky obrázku nevynecháme ani dnes, i když je to jen jeden pracovní list. Jedná se však už o plnohodnotné obrázky s detaily, proto bude práce drobek složitější.
Jako poslední tři úkoly jsou připraveny náměty na logické a analytické myšlení, paměť a také námět na vyprávění, pozornost a "stíny".

                     

Dnes si trochu zahopsáme! Ne, nebojte, paní učitelka se nezbláznilaSmějící se, to je jenom říkanka pro cvičení horního oblouku, který je dnes na programu dne. Smějící se V přílohách na vás čekají pracovní listy s nácvikem duhy, hopsání nebo hasiče. Opět zkuste nejdříve na velký papír nebo i bez tužky, co největší pohyb, který postupně zmenšíte, až nakonec kopečky vmáčkneme do řádku. Ty najdete v příloze, pod názvem "Oblouky".

V předmatematických představách děti opět potrápím překreslením obrázků. Jak vám to včera šlo? Zvládli to školáčci nebo se s tím perete? Dejte mi prosím vědět. Poslední úkol je opět na analytické a logické myšlení. Zopakujete si geometrické tvary a opakování vzorů.

             

 

Grafomotorická cvičení jsou připravená na procvičení tzv. zubů. V příloze najdete 5 pracovních listů, vyberte si, který se vám nejvíce zalíbí (vím, že někteří ocení dračí tématiku, viď Eli), opět nemusíte pracovat se všemi. Nácvik "zubů" je potřeba k budoucímu psaní většiny písmenek, tak jej procvičte několikrát.

V logickém úkolu na děti čeká již avizovaný překreslovací zádrhel. Obrňte se trpělivostí a vzhůru do toho! Malá rada: Začněte puntíky, jsou nejjednodušší.

Poslední námět na činnost je povídání nad obrázky, připravené bludiště a doplňující otázky jsou pro vás už určitě brnkačkou.:-)

          

Další úkol z grafomotorického rozvoje, a to spirály, ovály, klubíčka. V příloze máte pracovní listy, opět je ale pro začátek  nejlepší volbou velkoformátový papír a křída nebo pastelka. Při motání klubka můžete střídat pohyb od středu a ke středu.
Jako básničku můžete použít například tuto:

" Micka, naše kočička, smotá všechna klubíčka.

Žlutá, modrá, červená, jaké barvy ještě zna?"

Ta je zároveň bezva v tom, že nenásilnou formou procvičíte barvy.  A úkol pro chytré hlavičky dnes není úplně jednoduchý. Je pro vás připravené překrývání, zde děti hledají tzv. obrázek v obrázku. Procvičujeme tím zrakové vnímání, představivost a logickou úvahu. Druhý úkol je těžší a v posledních letech děti trápí. Podle puntíku a vzoru mají překreslit obrázek ve stejném formátu. Mohou si pomoci počítáním teček, někteří to dokáží i bez. Na zvládnutí tohoto úkolu se zaměříme i v příštím týdnu, tohle je taková malá rozcvička.:-)

       

Dnes nás čekají čáry svislé a mírně šikmé, tak vzhůru do toho.:-)

V příloze najdete obrázky s básničkami, zkuste dodržovat rytmus a pracovat energicky. Opět můžete začít na větším formátu, s básničkou "Dešťové kapičky, dostaly nožičky, padaly na střechu, dělaly neplechu", nebo použijte "Prší, prší",  a pak pokračovat na formátu A4.  Nechte děti vybrat, který obrázek se jim nejvíc zalíbí, určitě nemusíte pracovat se všemi. 

               

A ještě bludiště, a aby hlava nelenila i jeden logický úkol se zvířátky a tajenka. 
       

Tento týden se zaměříme na grafomotoriku. V příloze máte přehled a trochu teorie. :-)

Před vlastním psaním nezapomeňte ruce rozcvičit, protáhnout. Malá kola zápěstím, pak lokty a naposledy uvolníme i rameno. Zkuste oba směry. Zacvičte si prsty, podrobný návod najdete ve cvičení na jemnou motoriku z minulého týdne, ;-). Máte-li možnost, dejte dětem velký formát papíru, můžete ho i přilepit na stěnu, ať děti pracují s odvahou a energicky. V neposlední řadě kontrolujte i držení tužky. Ve školce trénujeme držení v tzv. postýlce, kdy ukazovák na tužce je volný a funguje jako peřinka. V příloze najdete správný i nesprávný úchop. Nejvhodněji se dětem pracuje s tříbokými pastelkami, či s pastelkami s výřezy - ty jsou perfektní při nesprávném úchopu. Jsou to například pastelky Stabilo, ale i jiné.

    x 

Dnes s grafomotorikou začínáme, tudíž nás čeká první úkol - zobání. V příloze máte pár básniček, i pracovní listy. Dbejte prosím, aby dítě nevytvářelo kolečka, pouze tečky a to do rytmu básničky, rýmu nebo třeba i jenom věty. "Kuře zobe, zoby zob." Jde o energický pohyb s oddálením tužky od papíru. :-)
Dítě si říká říkanku: „Zob, zob, zobe ptáček, zobe, zobe máček.“    

básničky   
A aby si ruka odpočinula, zapřáhneme mozek a najdeme rozdíly na obrázku. :-)

Trocha teorie

Vážení rodiče - v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády (onemocnění COVID-19) bude letošní zápis probíhat bez přítomnosti dětí a bez zákonných zástupců ve škole.
Zápis proběhne v období 11. - 15. května 2020.
Veškeré informace k zápisu, včetně nových dokumentů ke stažení zde na webu školy.

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DĚTÍ K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ NA ŠKOLNÍ ROK 2020/2021

ŽÁDOST O PŘIJETÍ DÍTĚTE K PŘEDŠKOLNÍMU VZDĚLÁVÁNÍ

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ K OČKOVÁNÍ

Přihlášku je možné doručit:
do datové schránky školy (i77vxu9)
e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem
(nelze jen poslat prostý email!),
poštou,
do poštovní schránky s označením „ZÁPIS DO MŠ“ u předních dveří Základní školy.

V současné situaci nenavštěvujte osobně praktického lékaře. Pro doložení této povinnosti zákonný zástupce: 1. prohlásí, že je dítě řádně očkované
                                2. doloží kopii očkovacího průkazu
                                3. doloží kopii rodného listu

PŘIDĚLENÍ REGISTRAČNÍCH ČÍSEL: Zasláním poštou na adresu trvalého pobytu nebo SMS.

VYDÁVÁNÍ ROZHODNUTÍ:
20. 6. 2020 vyvěšen seznam přijatých dětí (webové stránky)
20. 6. 2020 rozhodnutí o nepřijetí zasláním zákonnému zástupci na adresu trvalého pobytu.

 

Hezkou Černou středu ze školky :-), už pečete Jidáše? :-)

Velikonoce se nám rychle blíží a s nimi i plánované prázdniny., i když opět v omezeném režimu :-) Protože zítra nepůjde ve školce elektrický proud, zasílám Vám várku úkolů i na čtvrtek, víkend a pondělí :-). To je i vysvětlení proč je v příloze tolik námětů.
Tentokrát zabrousíme, mimo rozvíjejících úkolů na paměť a zrakové vnímání, i do předmatematických představ. Máte k dispozici počítání vajíček, dokreslení počtu do košíčku a vybarvování podle číslic. Dále jeden nápad na tvoření a jeden slovní diktát. Vy zadáváte pokyny, dítě je plní. A jako poslední najdete v příloze dvě činnosti na pozornost a paměť, i s malou nápovědou pro rodiče :-).
Chtěla bych Vás moc poprosit, vyfoťte mi děti, jak pracují, tvoří nebo jenom jak zvládají karanténu, moc mě to potěší.
V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte volat, jsem pro vás na telefonu 775969904 :-)
Přeji Vám i dětem krásné Velikonoční svátky, bohatou pomlázku a nezapomeňte "Spolu to zvládneme!"
Ze školky zdraví Jana

                 

Krásné Škaredé úterý, 

i když to venku vůbec není poznat, na dnešní den připadá tzv. Škaredé nebo také Žluté úterý. I dnes, dle tradice, hospodyňky uklízí, smejčí a dávají domov do pořádku.  Ve školce bychom  tyto dvě barvy pravděpodobně promíchali, přišli ve žluté nebo v šedé barvě a možná měli kuřecí maso na kari :-). 

Co na vás dnes čeká v příloze? Dnešní téma je sluch a sluchová paměť. Dobrý sluch je základem pro dobrý rozvoj řeči, a proto si můžete nejdříve vyzkoušet zda je vše v pořádku orientačním vyšetřením a pak se hned pustit do dalších úkolů. :-)

A protože je cvičení sluchové paměti dnes bez obrázku, zkuste se podívat na ty ze včera a používat otázku " Co kdyby.." Nechte pracovat svoji fantazii, nebojte se nesmyslů a nechte děti dopovídat podle libosti. Zaručuji Vám, že se skvěle pobavíte...:-)

 

Mějte se hezky, držím palce a moc moc pozdravujte naše vaše děťátka :-) Jana

     

Další úkoly jsou postřehové, vypravovací, rozumové. I tady záleží na Vás, který si vyhodnotíte jako ten nejzábavnější, určitě nezapomeňte, že nám jde spíše o proces, než o výsledek.
Přejeme krásné slunné dny!       

Jak na motoriku

Dnes budeme hledat rozdíly. Obrázky si nejdříve popište, co na nich vidíte, potrénujte barvy a počty. Hledejte vše co začíná různými písmenky (K, L, M..) Zkuste si některá slova vytleskat, najít rým, vyzkoušejte i stupňovat, zdrobňovat.

Přeji hodně úspěchů.  

Spoustu nápadů a inspirací najdete např. www.pinterest.cz, www.predskolaci.cz, www.detskestranky.cz

Milé děti a milí předškoláci,
bohužel ani vy nemůžete v této době do vaší Mateřské školy. A tak vaše paní učitelky si v vámi nemohou hrát si ani pracovat. I když by moc chtěly. Vždyť předškoláci by se právě teď měli připravovat na vstup do školy.

Proto jsme se rozhodli, že i pro vás budeme připravovat jednoduchá cvičení a návody, která můžete sami nebo s někým dospělým dělat.

Dnes to bude pouze přehled o tom, co by předškolák měl zvládnout. Je toho sice hodně, ale určitě již spoustu věcí umíte.

Co bych měl/a umět

Jak můžu pomoci svému dítěti

Jak se doma "učit" s dítětem

Snížení úplaty za předškolní vzdělávání

Rozhodnutí ředitelky Základní školy a Mateřské školy, Velké Svatoňovice, okres Trutnov

Z důvodu ochrany zdraví dětí před virovým onemocněním COVID-19 byl provoz mateřské školy přerušen od 17. 03. 2020 do odvolání.
Z těchto důvodů, v souladu s ustanovením § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, ve znění pozdějších předpisů, rozhodla ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem následovně:

1)   za měsíc březen 2020 byla úplata za předškolní vzdělávání stanovena ve výši 150,- Kč

2)   pokud bude provoz mateřské školy přerušen i v dalších měsících, jsou zákonní zástupci dětí, přijatých k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole, od úplaty osvobozeni do doby obnovení provozu

Rozdíl z celkové úplaty za předškolní vzdělávání bude vrácen zpět na váš účet při vyúčtování za II. pololetí školního roku 2019/2020.

Eva Hrabová, ředitelka školy
 

Informace k zápisu dětí do 1. ročníku 2020-2021 základní školy
 

Vážení rodiče předškolních dětí,


vzhledem k mimořádným opatřením a rozhodnutí ministerstva školství,
proběhne zápis do 1. třídy do základní školy bez osobní přítomnosti dětí
v období od 1. do 8. dubna 2020.
Podrobnější informace o způsobech podání žádosti o přijetí Vašeho dítěte k povinné školní docházce najdete zde.

 

Upozornění pro maminky

Sobotní hraní v naší MŠ se až do odvolání mimořádného opatření ruší.

Děkujeme za pochopení.

Eva Hrabová , ředitelka školy

Jarní práce na zahrádce

Už je to uděláno, už je to hotovo, truhlíky jsou osázené, cestičky jsou zametené a nářadí uklizené...:-)


 

Další fotečky zde

Zveme vás na starodávný rituál zahánění zimy a vítání jara -

Vynášení Smrti nebo také Morany.

Tento rituál se dochoval z pohanských dob, kdy pro zhotovení Morany symbolizující ženskou postavu se použilo vše, co už nebylo potřeba - suché větve, roští, starou slámu, suchou trávu. Morana byla nejčastěji ustrojena do bílého roucha a ozdobena náhrdelníky z vyfouknutých vajec a prázdných šnečích ulit.

Moranu budeme vynášet z vesnice, kde ji spálíme a poté vhodíme do vody. Ohni a vodě se přisuzuje očistná moc, která z naší vesnice odnese zimu, smrt, nemoci, bídu a neštěstí.

 

O kohoutkovi a slepičce

Není vůbec snadná věc, získat to, co právě chceš.... To byla ústřední písnička z pohádky O kohoutkovi a slepičce, kterou v loutkovém divadle v Úpici zahráli herci Anna a Rostilav Novákovi. A že to byla pravda, chudák slepička se naběhala! A v druhé pohádce jsem zase pomohli princezně , přemoci zlou Babici. A jak? Jednoduše! Naučili jsme ji říkat „R“. :-)

Další fotečky zde

   Tam, kde žijí divočiny...aneb Divoký týden ve školce   

Jde na Tebe zlobení? Utrhni si lupení....:-) A nejen to, my jsme se ve školce první březnový týden, nechali vtáhnout zlobivým Maxem až tam, kde bydlí divočiny. Společně s krásnou obrázkovou knihou jsme se vydali na výpravu, abychom zjistili co to zlobení vlastně je, jestli zlobí jenom malí, anebo jestli zlobí i dospělí, co nám pomůže se zlobení zbavit atd..... během týdne si děti nabatikovaly trička, naučily se tančit divoký tanec Tartas a myslím, že také zjistily, že nechtějí být jako Max, a že ne vždycky je neposlouchání to pravé...:), no zkuste se jich zeptat....:-)

 

Další fotečky zde

Předškoláci ve škole

Stane se jistě hezkou tradicí, že pár týdnů před ZÁPISEM do 1. třídy, nás ve škole budou každý čtvrtek navštěvovat předškolní děti z naší Mateřské školy.

Ve čtvrtek 27. února si budoucí školáci prohlédli prostory školy a poté zavítali do 1.třídy, aby se dozvěděli, co se jejich starší kamarádi během téměř půl roku ve škole naučili.
Atmosféra byla skvělá, všichni jsme si s radostí zazpívali a zatančili. Po té se děti z MŠ zapojily do společného počítání, poznávání tvarů i barev, také si vyzkoušely sezení ve školních lavicích, prohlédly si školní pomůcky a společně všichni nakreslily na mazací tabulky obrázek jedním tahem.

Předškoláci zvládli vše na výbornou!  A již se všichni těšíme na další čtvrteční návštěvu.

 


 

Divadelní představení

Na začátku měsíce jsme navštívili hned několik kulturních akcí. Na pohádku „Sněhurka“ jsme se společně se školáky ze ZŠ zajeli podívat až do Červeného Kostelce. Obdivovali jsme krásné divadlo a než přijel autobus stihli jsme se vyřádit v parku. Pohádka byla nachystána ještě ve Rtyni v Podkrkonoší, „Jaro s čápem“. A také jsme protancovali dvě dopoledne, nejprve na vystoupení taneční skupiny „Ballare“ a poté na Taneční akademii ZUŠ v Úpici. Mezi účinkujícími jsme našli hodně našich kamarádů a celé vystoupení jsme si náramně užili.

 

 

Hraní venku...

Březen, za kamna vlezem......kdepak kdepak...Březen, ze školky vylezem!!
První skoro jarní vycházka byla naplánována k rybníku, ale hřejivé paprsky sílícího sluníčka nás zlákaly a my došli jenom k novému hřišti vedle tělocvičny. Naše svaly potřebovaly po zimě trochu rozpohybovat, a tak jsem běhali, lítali, hráli na honěnou, i tu zlobivou Maxovou, Ovečky a vlka a zkoušeli, kam nás dovedou čáry......a málem jsme přišli pozdě na oběd! :-) 

 

Další fotečky zde

Zima, je tu děti!

Konečně! Letos je zima na sníh hodně lakomá, o to víc si užíváme každou sněhovou nadílku, která přijde. Honem sáňky, pekáče a boby a drandíme, fičíme a závodíme o sto šest. A víte, co je prima? Že nemusíme nikam daleko, zahrada naší školičky má totiž na tyhle zimní sporty, ideální stráň...a tak se můžeme i válet, koulovat a zmáčet, vždyť topení je hned vedle ;-).
Naše školka je prostě nejlepší! :-)

 

Další fotečky zde

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ O UZAVŘENÍ MŠ


Mateřská škola bude po dohodě se zřizovatelem uzavřena ve dnech 10. 2.2020 – 14.2.2020
z provozně – ekonomických důvodů a personálního oslabení.
 Děkujeme za pochopení.

 

  Ježíšek 


Tak jsme se konečně dočkali!!!! I k nám do školky zavítal Ježíšek s dárky.....hurá! A jestli splnil vše co jsme si přáli? Mrkněte na fotky a posuďte sami.......:-)

 

 

Další krásné fotografie
 

Bruslení


Během prosince začaly předškoláci navštěvovat kurzy bruslení na zimní stadionu v Trutnově. Během první lekce se seznámili s ledem a bruslili spíše zadečkem, ale už během druhé všichni s pomocí hrazdičky klouzali po ledě jak opravdoví hokejisti...:-). Jsou to šikulky!!

   

Další fotografie

Maňáskové divadlo


Do naší školky zavítali manželé ….........Pro naše děti přijeli zahrát sérii tří klasických pohádek „O kohoutkovi a slepičce, O perníkové chaloupce a O Otesánkovi“. Pohádky byly protkány písničkami a dětem se moc líbily.

  

Zajímavé odpadky


Cože je to za divný název? Ale je to tak..... při besedě o třídění odpadů jsme se dozvěděli jak správně třídit, co kam patří a co nepatří, ale také to, že z odpadků se vyrábí spousta věcí, které denně používáme. Na konec jsme si zahráli třídící hru a dostali v upomínku i drobnosti...

 

Další fotografie
 

Medová snídaně 


Zajímavá návštěva proběhla v mateřské škole. V rámci projektu „Medová snídaně“ přijel za dětmi pan včelař, při vyprávění o životě pilných včeliček si ti odvážnější mohli vyzkoušet včelařskou kuklu, přivonět k plástvím a nakonec každý ochutnal slaďounký med během svačiny.

  

Další fotografie
 

 

 

    Mikuláš v MŠ  

Při čekání na příchod Mikuláše do školky jsme si krátili čas pečením cukroví, které sníme s rodiči při setkání, které jsme nazvali „posezení u kávy“, které bude ve čtvrtek 19.12. od 15,30hod.

A protože jsme byli všichni moc hodní Mikuláš nám přinesl nadílku a my jemu na oplátku zazpívali koledy a přednesli mikulášské a čertovské básničky. Už se těšíme zase za rok.

 

    Věncování ve školce  

Ve středu 27.11. se dveře školky otevřely nejenom pro děti, ale odpoledne také pro rodiče. V rámci adventních připrav si mohli přijít do školky vyrobit Adventní věnec. Připraveny byly korpusy a větvičky, ozdůbky si každý donesl podle svého vkusu a přání. Musíme uznat, že máme ve školce děti šikovné po svých rodičích, věnce bychom mohli z gruntu prodávat a jistě s velkým výdělkem...:-).

Těšíme se na další setkání, tentokrát již předvánoční posezení s koledami a cukrovím......

Další foto zde.

 Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové 

V pondělí 25.11. vyrazili předškoláci ze školky se školáky na výlet do Dvora Králové. Od devíti hodin pro nás byla připravena exkurze do výrobny vánočních ozdob. Nejprve jsme si zkusili každý vyrobit svoji kouličku, pomocí lepidla a třpytek a pak už jsme se vydali podívat, jak se dělají vánoční ozdoby doopravdy. A nestačili jsme se divit......tolik trpělivosti a šikovnosti je zapotřebí!

Moc se nám dopoledne mezi vánočními krásami líbilo.

 

 

Další fotky zde.

Medvídek Nosál ve školce

Ve školce byla krásná návštěva. Klaun Zdenda přivezl  nejenom své žonglérské umění, ale také vycvičená zvířátka. Cvičení rovnováhy nám předvedli pejskové, z kouzelné krabice vyskočil králík a nakonec jsem si mohli pohladit úžasné miminko nosála, Júlinku. A protože kouzla byla náročná, vyžádal si kouzelník Zdenda také dvě asistentky, Elišku a Nelinku. Obě za odměnu dostaly dárky z nafukovacích balónků. A kouzelník Zdenda? Toho děti odměnily dlouhým a bouřlivým potleskem.

 

 

Další fotečky zde.

Beseda s dravci

Kdo bydlí v lese? To byla otázka, která nás ve školce provázela celým týdnem, a abychom na ni uměli co nejlépe odpovědět, pozvali jsme na besedu sokolníka, pana Karla Nejmana.
Ten sebou přivezl krásné vyprávění, spoustu dravců, od těch malinkatých po největšího – Orla kanadského a také loveckého psa. Prožili jsme spolu milé dopoledne a odnášíme si spoustu novách vědomostí a krásných zážitků.

 

Další fotečky zde.

Martinské pečení

Bez práce nejsou koláče a ani rohlíčky...:-). Svátek Sv. Martina jsme oslavili pečením a mlsáním. Rohlíčky se moc povedly a byly kouzelné!! Zmizely dřív než jsme stihli říct „Abraka dabraka“.

  

V sobotu 16. 11. se nekoná sobotní Hraní a tvoření v Mateřské škole.

Děkujeme za pochopení.

  Anglické divadlo   

Společně s dětmi se základní školy jsme navštívili divadelní představení v Malých Svatoňovicích. A co na něm bylo zajímavé? Bylo celé v anglickém jazyce! Pomohli jsme Jackie přemoci zlého obra a moc jsme si to užili. Bye bye and see you later....:-)

Fotky z divadla zde.

  Dýňování 

„Líně žije dýně“, to bylo říjnové téma pro vzdělávání ve školce a my si ho s dětmi moc užili. Nejdříve jsme přivítali podzim výrobou věnečku a pak už dlabali, zdobili a hotové dýně rozmístili po zahradě. Jsou krásné a doufáme, že nám dlouho vydrží....

  Další fotečky.

 

Zavírání zahrady

Zima se nám už pomalu blíží a to znamená, že přišel čas zamknout zahradu.....nejdříve jsme se ale posilnili. Na opékání buřtíků jsme pozvali i školáky, aby si užili zavírání s námi, a pak už jsme celé dopoledne uklízeli, rovnali a naposledy si užili herní prvky....
Dobrou noc zahrado, těšíme se na jaro....:-)

 

Další fotky

Podzimní vycházky...

Letošní krásný podzim trávíme venku a nejen procházkou za labutěmi. Podzimní práce na zahradě volají a my je vyslyšeli, hrabání, zametání i úklid zahrady – to vše k tomu patří.
Na zahradu nám přibyl nový prvek, klouzačka, hned jsme ji vyzkoušeli.... a je super!

      

Další fotečky.

 

  Návštěva družstva 

Návštěva družstva při týdenním tématu „Pole a podzimní práce na něm“.
Už víme, co všechno se musí na podzim na poli udělat, a které stroje zemědělcům pomáhají.  A samozřejmě jsme museli pohladit telátka. :-) 

Fotečky.

 

Stavby v Mš

Společná práce na pohádkovém hradu...:-)

  fotečky

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení rodiče, z důvodu velké nemocnosti dětí
plánovaný výlet na 31. 10. do ZOO Dvůr Králové nad Labem se nekoná.

Mateřská škola ve dnech 28. 10. - 30. 10. je uzavřena.

 

UPOZORNĚNÍ

Vážení rodiče,

v mateřské škole (i v základní škole) se rozšířila streptokoková infekce.

Prosím rodiče, aby do školky NEVODILI děti, které vykazují příznaky infektu a navštívili doktora, který případný výskyt streptokoka vyloučí nebo potvrdí a nasadí vhodnou léčbu.

Nákaza se projevuje zelenou rýmou, která může přecházet v zánět spojivek. Nemocné dítě je zchvácené a malátné, hodně unavené. Bolí ho hlava a v krku, a to hlavně při polykání, může i chraptět. Může si přidat horečka se zimnicí. Dítě také může trpět bolestí břicha a zvracet. Na krku lze nahmatat zvětšené mízní uzliny, které jsou na dotek bolestivé. V obličeji se může projevit tzv. Filatovův příznak, kdy výrazně červené tváře kontrastují s bledostí kolem úst (zdroj: www.szu.cz)

Pokud jsou dítěti včas nasazena antibiotika, dá se předejít rozvinutí angíny, případně spálové angíny.
Prosím berte ohledy na své okolí. Kolem nás jsou i jedinci se slabší imunitou, u kterých se infekce po nástupu do kolektivu opět velmi rychle objeví, přestože dítě bylo řádně doléčeno.
Proto Vás žádám, zvažte, zda není lepší navštívit lékaře a nechat preventivně udělat výtěr z krku na streptokoka (dítě, které má streptokoka, nemusí mít nutně výše uvedené příznaky).
Děkuji,

Hrabová Eva

 

Vycházka k rybníku a pozorování zvířátek okolo.

       

Další fotky zde.

 

  SLÁVA NAZDAR VÝLETU..... 

Jak si užít neděli? Jak jinak než na výletě a všichni pohromadě.... V neděli 6.10. dorazil o půl jedenácté autobus na parkoviště u základní školy a 19 rodičů a dětí z našich škol se vydalo na prima výlet.  A představte si, že do ciziny!! V rámci nového projektu „ Otevřená škola, otevřená školka“ zavítala prima parta do Kudowy zdroje. Nejdříve jsme se posilnili v Sudetskich domcich, kde bylo možno ochutnat nejen pstruhy, ale také žebra v kyblíku a pak už následovala relaxace ve Vodním světe. Zde jsem pobyli dvě příjemné hodinky, děti ( a nejen ty :-)) se vyřádily na tobogánu, rodiče si odpočinuli ve výřivce nebo v sauně. Před odjezdem domů jsme si ještě dopřáli mlsání v podobě výborné kávy, zákusku nebo vaflí a pak už vyrazili směr Velké Svatoňovice. Neděle byla primová.....už se těšíme na další. A kam s „Otevřenou školou“ v nejbližší době? Ve středu 23.10. do divadla a to „Na ostro“, ale nebojte, je to název komedie, na kterou vás srdečně zveme. Zásoba lístků se tenčí, takže neváhejte! A ještě připomínáme, že každou sobotu dopoledne je školka otevřena, a to nejen pro maminky na mateřské dovolené, přijďte si užít školu spolu....:-)

Další foto zde.

 

Větší děti jedou do ZD DOLANY

       

Letos navštívili starší děti se školou ovocnářské sady ZD Dolany. Kvůli deštivému počasí začala naše exkurze v jídelně v objektu skladů ovoce v České Skalici – Zájezdě, kde jsme si poslechli zajímavou přednášku o ovocnářství.
ZD Dolany, které patří k největším pěstitelům jablek v České republice, provozuje ovocnářskou výrobu na 262 ha ovocných sadů. Po ochutnání jablíček odrůdy Šampion přímo ze sadů a ochutnávce dalších oblíbených odrůd jablek jako Gala, Bohemia Gold, hrušek Constance a švestek jsme se podívali i do třídírny ovoce a skladů. Na závěr si děti nakoupily moštů a ovoce, kolik unesly.

Další foto zde.

 

HOUSENKA  

Na procházce se dají najít všelijaké poklady, a my jeden našli!! Chlupatá housenka budoucího nočního motýla s námi nejdříve nechtěla moc kamarádit, ale pak se rozvinula a ukázala se. Možná, že ji k tomu pomohlo, že ti statečnější z nás, hladili její jemňounký kožíšek. Nakonec jsme ji našli domeček v keři.....Měj se hezky housenko....

   

 

PEXESO

Ve školce máme nová pexesa, kočičkové a panenkové. Obě jsou ručně malované a krásné. Každé odpoledne hrajeme a cvičíme tak paměť, jemnou motoriku, analytické myšlení i logopedii a ani o tom nevíme...:-). Jen se rozhodnout, které budeme dnes hrát...to je těžká věc..:-)

 

VIZUS

Přijela k nám firma „Vizus“ a zkontrolovala dětem očka. Zapojili jsme se tak do celostátního projektu „ Koukají na nás správně?“ Byli jsme šikovní a paní asistentka nás velmi chválila....:-)

 

SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ

Na sv. Václava každá pláňka dozrává... i tohle přísloví jste mohli slyšet na našem krátkém vystoupení v rámci oslav sv. Václava za K-Klubem. A nejenom to, básničky o podzimu a písničky, hlavně ta Dupací :-D, nás moc bavily a přednášeli jsem je od srdce.....tak zase za rok.

Další foto zde.

 

Nejen brigáda na zahradě MŠ

V rámci nového projektu"Otevřená škola, otevřená školka" jsme pozvali rodiče do školky.... Tentokrát to ale nebylo na míle povídání u kávičky, jak je poslední dobou příjemným zvykem, ale na tvrdou práci.
Na brigádu na zahradě se sesli rodiče našich svěřenců, abychom společnými silami zvelebili prostor na hraní. Tatínkové a jejich šikovné ruce smontovali zahradní domek pro odrážedla, pokryli střešní krytinou střechu i vršek mašinky. Společně jsme přichytili koberce u vodních prvků a nakonec jsme si opekly vuřtík a poseděli u ohýnku.
Další týden jsme se sešli a rodiči znovu. S trochu obměněnou partou jsme již finišovali a všechny práce dokončili. Odpoledne utekly jako voda a bylo to prima.. "Moc děkujeme"

A ještě jednu akci v rámci toho projetu máme za sebou. 20.9. jsme navštívili si dali A. Jiráska v Úpici a shlédli nádherný koncert Jitky Šuranské.
A co nás čeká v nejbližší době? V neděli 6.10. vyrazíme do Kudowy Zdroje a užijeme si prima den.....

Pro fotky klikněte zde.
 

Zahrádkářská výstava

Naše školka vyrazila v pátek 20.9. pěšky do Malých Svatoňovic na podzimní Zahrádkářskou výstavu. Čekala nás nejen spousta barevných potěšení, květiny, ovoce, i legrační květináč ze záchodové mísy 😊, ale také poučení při třídění odpadu s milou paní lektorkou. Šlapání pěšky se určitě vyplatilo...🙂

Pro další fotky klikněte zde.

Dožínky Hradec Králové

Pátek třináctého...nešťastný to den. Ale ne pro nás! My vyrazily na výlet... čekala na nás velká oslava Dožínkových slavnosti v Hradci Králové.
 

Užili jsme si zábavu i poučení, vyzkoušeli skákací hrad, pozorovali slunce, prohlubovali znalosti o domácích zvířatech. Na posilněnou jsem si dopřáli řízky od paní kuchařky a pak už byl čas na návrat do školky....všechny katastrofy, které se k tomuto datu pojí a my se už moc těšíme na příští rok...😊

      

              

Pro další fotky klikněte zde.

 

První den ve školce

Hola hola, školka volá....a jak bylo ve školce první den? I když je každý začátek těžký, podle fotek můžete posoudit sami....ať je léto nebo zima ve školce je vždycky prima❤️

 

Pro další fotky klikněte zde.

Plánované akce na září

Pátek 13. 9. – jedeme se ZŠ do Hradce Králové na Dožínkové slavnosti

                       S sebou do batůžku pití na celý den, pláštěnku, pokrývku hlavy, jídlo zajišťuje MŠ.

                       Odjezd v 7.30 hod od školy, návrat cca 15.00 hod opět ke škole.

 

10. 9. od 17 hod se koná informativní schůzka rodičů MŠ

 

Rozloučení s předškolačkami

   

Výtopna Jaroměř

   

Náchodský zámeček  

 

 

Pěší túra z Teplic do Adršpachu

    

 

Mašinkou do Trutnova na zmrzlinku

     

 

Mateřská škola

je jednopodlažní, samostatně stojící budova, kterou obklopuje rozlehlá zahrada vybavená různorodými herními prvky. V bezprostředním okolí jsou i lesy a potok.
Prostředí naší mateřské školky je vyzdobeno dětskými výtvory a upraveno tak,
aby dětské práce mohli sledovat rodiče.

Mateřská škola je jednotřídní, děti jsou přijímány ve věku od tří do sedmi let. Třídu naplňujeme do počtu 28 dětí (je povolena výjimka z počtu 24 dětí). Přijímáme děti od nejstarších po nejmladší.

Zápis do MŠ probíhá v měsíci květnu.

Celá budova MŠ i vnitřní prostory jsou nově zrekonstruovány a vybaveny novým nábytkem.
Vybavení třídy pomůckami a hračkami odpovídá počtu dětí a jejich věku, podle potřeby je obměňován a doplňován. Podstatná část pomůcek a hraček je umístěna tak, aby si je děti mohly samostatně brát i uklízet.

Provozní doba je od 6,15 hod do 16,15 hod.
Děti se scházejí od 6,15 do 8,15 hod, poté se MŠ z bezpečnostních důvodů zamyká. Po předchozí domluvě lze dítě přivést v jinou dobu.

Třídní vzdělávací program vychází z ŠVP „ Hrajeme si celý rok, k poznání je jenom krok“. Pracujeme, učíme se, poznáváme a hrajeme si podle TVP, který se jmenuje „Život a hry v Krakonošově zahrádce“.
Naším cílem je rozvoj celé osobnosti dítěte s individuálním přístupem a vytváření kladného vztahu k okolí a přírodě. Vedeme děti ke kamarádským vztahům a k pomoci starších dětí mladším. Vytváříme dětem podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti.
Děti mají možnost účastnit se společných činností v různě velkých skupinách, ale také uchýlit se do klidného koutku a neúčastnit se. Veškeré aktivity jsou organizovány tak, aby byly děti podněcovány k vlastní aktivitě a experimentování, mají možnost pracovat svým tempem.

Cílem pro nás je přání, aby se školka stala pro děti místem plným kamarádů a místem, kam budou rády chodit.

 
  Prázdninový provoz MŠ  
  Rozloučení s předškoláky  
  Rozloučení se školním rokem  
  Poděkování všem  
  Tibetské misky  
  Výlet do skal  
  Zahradní slavnost MŠ  
  Prázdninový provoz MŠ  
  Klopotovské údolí  
  Galerie Drak  
  Červen v MŠ  
  Jídelníček  
  Vrácení stravného  

 

 

Plán akcí na školní rok 2019/2020
Žádost o přijetí dítěte
Platná kriteria pro přijetí dítěte
Čestné prohlášení k zápisu
Co děti potřebují při nástupu do MŠ
Denní režim MŠ pro děti
Pověření k předávání dítěte
Školní matrika
Úhrada za MŠ
 
Provoz MŠ v červenci a srpnu 2019
Rozhodnutí o přijetí do MŠ 2019