Aktualizace: 24. 6. 2020

 

 

 

Aktuality ZŠ
Ročníky
Školní družina
Kroužky
Projekty
Mateřská škola
Školní jídelna
Fotogalerie
Dokumenty
Kontakty
Archiv
 

   ÚNOR v ŠD  

Měsíc únor jsme měli zkrácený dvěma akcemi. V prvním únorovém týdnu děti jely na lyžařský výcvik, který si moc užily. V druhém únorovém týdnu proběhly jarní prázdniny.
Po návratu z prázdnin jsme naše tvoření v družině zaměřili na Masopust, který se velmi přibližoval. Tvořili jsme masopustní masky a vysvětlili si, co Masopust znamená. Každý den jsme zpívali masopustní písničky, abychom si je co nejlépe zapamatovali. Vyzdobili jsme chodbu školy a už se těšíme na náš masopustní průvod, který proběhne hned na začátku března.
Když bylo trochu hezky, zahráli jsme si na hřišti u školy pohybové hry. Také jsme šli zkontrolovat parkourové hřiště, kde jsme si zahráli Na babu. Dvakrát jsme byli v tělocvičně. Zde trénujeme rychlost, postřeh a hlavně Vybíjenou! Hned po prázdninách jsme byli v knihovně. Vrátili jsme přečtené knihy a půjčili si jiné zase na další měsíc.

V družině si také rádi stavíme na koberci. Kluci krásné stavby z kostek a lega a holky ohrady pro koníky. Děti během ledna a února přinesly nasušenou pomerančovou a citronovou kůru. Té pomerančové jsme naplnili velký papírový pytel, což je velmi dobré.  

Tímto děkuji i rodičům, kteří se do sběru zapojili. Můžete sušit kůru i nadále. Budeme sbírat až do května, kdy bude odeslána do léčivých bylin.

Petra Kollertová

Další fotografie

__________________________________________________________________________________

LEDEN v ŠD

Po vánočních prázdninách jsme se opět všichni sešli ve školní družině. Děti nám sdělily své zážitky z prázdnin a také, co nejkrásnějšího dostaly pod stromeček. Některé vánoční dárky jsme si namalovali a nebo je děti přinesly ukázat do školy. V družině máme spoustu nových dárků od Ježíška, a tak se hned po prázdninách na ně děti vrhly, aby je vyzkoušely. To bylo radosti! Počasí v lednu nám moc nepřálo, nebyl sníh jako vloni. A tak jsme se těšili na kopec! Bohužel. Chodili jsme do tělocvičny. Tam se nám moc líbí. Nejraději jsme hráli různé pohybové hry.
Chodili jsme na procházky a pozorovali jsme přírodu. Při jedné z procházek jsme určovali jehličnaté stromy a z větviček a šišek těchto stromů jsme si ve škole udělali "poznávačku". Také jsme v družině malovali zimu. Vytvořili jsme z papíru sněhuláky a vyzdobili jsme s nimi chodbu a dveře na chodbách. Lední medvědi se nám také velice povedly. Ty zase zdobí nástěnku u Obecního úřadu. No a také rádi pleteme náramky z provázků tzv. Kumihimo technikou. Od Ježíška jsme dostali nové barvy provázků a další disky. V družině už není nikdo, kdo by pletení náramků nezvládl. Se staršími děvčaty jsme dokonce zkusili náramky z 8 provázků. Je to složitější, hlavně na soustředění, ale výsledek stojí za to!
I letos v zimě sbíráme v družině pomerančovou a citrónovou kůru. Kdo má rád citrusy, nechť se zapojí. Děkuji. Na závěr snad ještě jedno přání. Přeji Vám i Vašem dětem mnoho zdraví v celém roce 2020.
 

Petra Kollertová

Fotografie

________________________________________________________________________________

 

PROSINEC v ŠD

V prosinci jsme ve školní družině malovali. Čerty suchým pastelem a temperovými barvami, Mikuláše jsme vystřihovali a lepili. Vytvářeli jsme rekvizity na naše vánoční besídky. Čertovský řetěz z papíru a ohně do pekla z kartonu jsme vybarvili temperami. Vše se nám moc povedlo. Také jsme často zpívali vánoční koledy a čertovské písničky na naše vystoupení. Navštívili jsme knihovnu, chodili jsme cvičit do tělocvičny, hráli jsme v družině společně hry, chodili jsme na procházky.
Proběhlo setkání se seniory na téma: "S dědečkem tvoříme budku nebo krmítko pro ptáčky". V posledním týdnu před vánočními prázdninami jsme s dětmi chodili po vesnici s přáníčky a zpívali jsme koledy. Nezapomněli jsme se stavit na Obecním úřadě, na poště, v místním zemědělském družstvu, v prodejně potravin, a dokonce jsme zašli zazpívat koledy do Pečovatelského domu babičkám a dědečkům. A nakonec přišel námi očekávaný Ježíšek. Zazpívali jsme mu u stromečku koledy a poděkovali jsme za nové hračky do naší družiny. Potom jsme si jen hráli a hráli.

Krásné a pohodové vánoční svátky a mnoho zdraví v novém roce Vám všem přeje vychovatelka Petra Kollertová.

Další fotografie

_________________________________________________________________________________

TVOŘÍME BUDKY A KRMÍTKA

Dalším z milých setkání se seniory bylo setkání s panem O. Šrejberem. Navštívil naši školní družinu, aby se přišel s dětmi podělit o zkušenosti, jak vyrobit budku nebo krmítko pro ptáky. Nejdříve si s dětmi popovídal, proč jsou důležitá krmítka a jaké ptáčky v zimě na krmítku můžeme spatřit. Také jsme si povídali o tom, co ptáčkům do krmítek sypeme. Po teorii došlo k praxi. Začali jsme vyrábět krmítka. Děti s nadšením sledovaly šikovné ruce pana Šrejbera. A ještě s větším nadšením se zapojily do výroby. Některé z nich držely kladivo poprvé v ruce, jiné děti zatloukaly hřebíky s naprostou jistotou. Po skončení práce a po úklidu jsme si s radostí prohlíželi krásná krmítka a už se nemůžeme dočkat, až do nich ptáčkům nasypeme samé dobroty. Děkujeme za pomoc pane Šrejbere! A snad někdy příště...

 

Další fotografie

_________________________________________________________________________________

LISTOPAD V ŠD

Sotva začal měsíc listopad, neminulo nás tvoření na téma svatý Martin. Obrázky sv. Martina a jeho koně nám vyzdobily nástěnku v družině. Přečetli jsme si legendu o tomto světci a naučili jsme se krásné písničky.
Po sv. Martinovi bylo načase, abychom se začali chystat na vánoční besídky. Učili jsme se čertovské písničky a zopakovali jsme si vánoční koledy. Stříhali jsme vločky z papíru a vyrobili jsme spoustu vánočních přáníček, které po besídkách rozdáme pro radost lidem.
V tomto měsíci proběhla další setkání se seniory. V tělocvičně jsme si zatančili se skupinou Staré vesty na téma: "Jak se dříve tančilo?". V pečovatelském domě jsme navštívili paní Procházkovou a naslouchali jsme jejímu poutavému vyprávění. Ve škole nás navštívil pan J. Žid a seznámil děti s lidovými písněmi našich předků.
Když bylo venku ošklivě, zahráli jsme si v družině společné hry, např. Živé pexeso nebo Čmelák a med. Vyzkoušeli jsme nová krásná pexesa s kočičkami a panenkami. Také v tělocvičně se nám moc líbilo. Hlavně když hrajeme "Vybiku".

   

Další foto z družiny.

_________________________________________________________________________________

 

  Vánoce na Veselém Kopci  

Poslední setkání s našimi seniory jsme naplánovali na sobotní výlet za poznáním. Autobusem jsme se rozjeli k Hlinsku, kde jsme navštívili vánoční výstavu umístěnou v roubených objektech, která přibližovala lidové zvyky, dárky, ozdoby i pečivo našich předků.

I když jsme vyrazili za opravdu mrazivého počasí, výlet se nám velmi líbil a dozvěděli jsme se mnoho nového a zajímavého.

 

Ještě trochu faktů:
První objekt na Veselém Kopci byl zpřístupněn v roce 1972. Přenesené objekty se nacházejí v původním krajinném prostředí a vytvářejí osadu volně rozptýlených zemědělských usedlostí. Zemědělské usedlosti doplňuje kolekce lidových technických památek na vodní pohon: mlýn s varnou povidel, olejna, pila a stupník na tříslo.

Další foto zde.

________________________________________________________________________________

Další tři setkání se seniory nejen naší obce

 

 

Minulý týden jsme s dětmi ze školní družiny navštívili paní L. Procházkovou, která žije v místním Pečovatelském domě. Tentokrát proběhlo setkání na téma:
"Jak se vám žilo v našem věku a jak a s čím jste si dříve hráli?"
.
Děti se pohodlně usadily a naslouchaly vyprávění paní Procházkové o tom, jak chodila do školy, jak doma všichni sourozenci pomáhali a s čím si hrála, když byla malá holčička. Dětem se poutavé vyprávění moc líbilo, pozvaly tedy paní Procházkovou k nám do školy.

 

 

Naši školu navštívil pan Jan Žid, který přijel děti seznámit s "lidovými písněmi našich předků". Děti zaujatě poslouchaly jeho zpěv doprovázený hrou na kytaru. Některé písně jim byly známé a jiné zase ne. Ale děti jsou zvídavé a vždy se rády něčemu novému naučí.
Děkujeme!

Další foto zde.

______________________________________________________________________________

Cvičení a tanečky s babičkami

Ve středu 6. listopadu proběhlo další setkání se seniory, tentokrát na téma: "Jak se cvičilo?". S dětmi ze školní družiny jsme se odebrali do tělocvičny, kde na nás již čekala patnáctičlenná skupina, která se nazývá "Staré vesty": Tato taneční skupina pod vedením paní L. Špetlové se schází a nacvičuje už spoustu let. Starší dámy a dokonce jeden pán si rozebrali děti a učili je tance, např. tanec Rufus a jiné. Bavilo to nejen děvčata, ale i chlapce. Přestože setkání bylo krátké, všem se moc líbilo. Děkujeme a těšíme se snad někdy příště!

Další foto

________________________________________________________________________________

    ŘÍJEN V ŠD  

Co jsme všechno stihli za měsíc říjen ve školní družině? Chodili jsme ven.
Slunečné a teplé říjnové "babí léto" nás lákalo ven. Na školní zahradě jsme si zahráli spoustu her, např. Na třetího, Maso leží na talíři, Na schovávanou, Na Ludvíka, Na obra. Také jsme byli vyzkoušet nové hřiště vedle tělocvičny, kde jsme si zahráli "Velkou vybíjenou". Při procházkách jsme si povídali o podzimu a velice rádi jsme sbírali kaštany pro zvířátka na zimu.
Vyráběli jsme a malovali. Podzimní ježci s kaštanem místo nosu se nám velice povedly a vyzdobily nástěnku v družině. Obrázky s netopýry jsme využili k výzdobě před velmi očekávaným a námi oblíbeným Halloweenem.
 

Pletli jsme náramky z barevných provázků pro slovenské kamarády. Pracovali jsme s modelínou, učili jsme se správné hnětení a stlačování této hmoty. A na co jsme se nejvíce těšili? Na dlabání dýní. To nás velmi baví. A strašáci byli krásní a strašidelní. Navštívili jsme Obecní úřad, kde nám pan starosta vyprávěl o své práci. Prohlédli jsme si erb naší obce. Pověděli jsme si, co znamenají jednotlivé znaky na erbu V. Svatoňovic. Také jsme mohli nahlédnout do obřadní místnosti a do knihy, kam se zapisují noví občánci naší obce.
Poprvé po prázdninách jsme navštívili knihovnu, zapůjčili si knihy na čtení a prvňáčci se seznámili s p. knihovnicí. Navštívili jsme také poštu. Seznámili jsme se s tím, jak se zabalí balík, napíše adresa příjemce a odesílatele a jak se balíček pošle. V tomto měsíci také proběhlo další
Setkání se seniorem, tentokrát na téma: "Babičko, čti nám". Paní Šrejberová dětem četla z knihy Broučci a děti poslouchaly a k tomuto tématu vybarvovaly pěkné omalovánky. A víc se nám už do tohoto měsíce nevešlo. Těšíme se na listopad!

  

Další fotky.

____________________________________________________________________________

V měsíci říjnu jsme se s dětmi zapojili do projektu
"Záložka do knihy spojuje školy aneb list za listem, baví mě číst".

S láskou jsme vyráběli záložky do knih pro děti ze ZŠ Hostie, nedaleko města Zlaté Moravce na Slovensku. Oni zase vyráběli záložky pro nás. Tato malá škola v malebné obci má 31 žáčků, proto jsme vyrobili 31 krásných záložek. Odpoledne ve školní družině jsme pro naše kamarády upletli náramky přátelství pro jejich radost.
Navštívili jsme náš Obecní úřad s přáním obdržet nějaký pohled Velkých Svatoňovic a mapu našeho okolí. Odcházeli jsme s plnou náručí. Pan místostarosta Kneifel nám dal nejen pohledy a prospekty, ale také propisovací tužky, čokolády a prospekty okolních vesnic. Poté jsme vše zabalili do úhledného balíčku, napsali adresu a už jsme spěchali na poštu.
Doufáme, že se vše bude našim novým slovenským "kamarátom" líbit a při každém čtení si vzpomenou na nás.

 

_________________________________________________________________________________

Čtení s babičkou

Fotečky

Ve středu nás navštívila další babička. Tentokrát mezi nás přišla paní Věra Šrejberová, která nám předčítala jeden příběh z knihy Broučci spisovatele Jana Karafiáta. Tiše jsme seděli, leželi a poslouchali jsme. Žádná televize, jen klidný hlas babičky. Po skončení jsme si vybarvili obrázky broučků. Poděkovali jsme za hezké chvíle nad knihou a rozloučili jsme se. A příště se bude s babičkami cvičit!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ZÁŘÍ V ŠD  

Začal nám další společný rok ve školní družině. Přivítali jsme mezi námi tři nové prvňáčky, Kristýnku, Bětušku a Sárinku. Doufáme, že se jim u nás bude líbit. Zavzpomínali jsme na minulý rok a připomněli si, jak to v družině chodí a postupně jsme si zopakovali pravidla chování nejen v družině, ale i na školním hřišti, na vycházce nebo v tělocvičně. Také jsme si řekli, co nás
v tomto školním roce čeká. 
A na co se můžeme těšit? Celým podzimem nás bude provázet projekt "Etika - Setkání se seniory". Každý měsíc budeme navštěvovat knihovnu. První setkání plánujeme na středu 9. října. Také budeme poznávat naši obec. Kde se nachází důležité a zajímavé stavby a k čemu slouží, s kterými vesnicemi sousedí naše obec, kde bydlí naši kamarádi a mnoho dalšího. Jako první jsme si vyprávěli o obecním úřadě, kde se nachází a jak se jmenuje pan starosta a pan místostarosta. Příště se na obecní úřad za panem starostou vydáme a těšíme se, že nám poví něco zajímavého o své práci a ukáže nám erb naší obce. I my v družině jsme vyráběli svoje vlastní erby a moc se nám povedly. Tvořili jsme také ke Dni obce malované rekvizity.
Fotky z malování v družině zde.  
 

Fotečky sběru šípků zde.
Krásné záříjové počasí nás vylákalo ven. Chodili jsme do přírody, kdy jsme poznávali listnaté a jehličnaté stromy, sbírali jsme šípky a povídali si, proč jsou tak zdravé. Také jsme chodili na kaštany, které začínají pomalu dozrávat a padat ze stromů. Ovšem naší nejoblíbenější činností bylo stavění domečků z přírodnin v lese. I letos nejúspěšnější stavitelé dostali sladkou odměnu.
Fotečky domečků zde.

Navštívili jsme "Zahrádkářskou výstavu" v Malých Svatoňovicích, kde se dětem moc líbilo.
Také pobyt na parkourovém hřišti se setkal s velkým ohlasem a přáním: "Kdy tam zase půjdeme?".
Fotečky ze hřiště zde.

Petra Kollertová

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V pátek 20. září jsme se školní družinou navštívily "Zahrádkářskou výstavu" v Malých Svatoňovicích. Děti si zde mohly prohlédnout vypěstované druhy ovoce a zeleniny místních zahrádkářů. K vidění byly také některé houby.
Děvčatům se nejvíce líbily překrásné druhy jiřin a chlapcům zase různé kaktusy. Dokonce jsme se mohli podívat na to, jak se zakládá kompost. Po zhlédnutí výstavy si děti zakoupily suvenýry, tentokrát v podobě malých kaktusů. Vstupenky na výstavu byly slosovatelné, takže některé děti si odnášely z výstavy ještě o jednu květinu navíc. 
Další fotečky z výstavy zde.

     

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

   

V rámci projektu "Setkání se seniory" jsme se školní družinou navštívili hospodářství manželů Nývltových. Téma bylo prosté: "Jak se dříve hospodařilo?" Velice milý a vstřícný pan Nývlt nás velmi vřele přivítal.   
Poutavě dětem vyprávěl, jak se dříve pracovalo na poli a v hospodářství, bez kombajnů, traktorů a jiné techniky. Ukázal nám všechna zvířata, o která se dennodenně stará a pečuje o ně. Vyprávěl o nich s velkou láskou. Některá z nich si děti mohly pohladit. Nejvíce nadšené byly z poníka "Bibi Kudrnáčové".    

Po zodpovězení všech otázek, které děti měly, jsme pěkně poděkovali, rozloučili se a odebrali jsme se zpátky do naší školy. Další fotky zde.
   

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

"Setkání se seniory" vaříme s babičkou, tentokrát na téma:"Dobrůtky našich babiček"

Arónie, lidově černý jeřáb, je úžasným zdrojem mnoha vitamínů, vápníku, fosforu, antioxidantů a dalších látek, pomáhajících v boji s civilizačními chorobami. Abychom si tyto zdraví tolik prospěšné bobule zakonzervovali na zimní měsíce, které nás čekají, uvařili jsme si z nich výtečnou tmavě fialovou marmeládu. S její přípravou nám pomohla paní Šoulová, která se ujala mixeru a vařečky. Hlavním úkolem dětí bylo nastrouhat kýbl jablek, čehož se zhostily s nadšením.
Šikovná děvčátka nám navíc pomohla s finálním úklidem. Marmeládou připravenou ze 4 kg arónie, 6 kg jablek, 4 kg cukru a 4 pektogelů paní Šoulová zkušeně naplnila skleničky, které jsme zavíčkovaly, obrátily dnem vzhůru a ještě teplé si je nedočkavé děti odnesly domů 😊

Další foto zde.

  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do letošního školního roku jsme připravili projekt pod záštitou Královéhradeckého krajského úřadu. Jedná se o dotační program
Etická výchova ve školách na téma - Učíme se úctě ke stáří.

Zahájení projektu jsme naplánovali na první školní den, kdy jsme seznámili žáky i rodiče s projektem a jeho průběhem, dílčími částmi, cíli i aktivitami.

První setkání se seniorem bylo nad kronikami naší obce. Téma bylo prosté "Jak to tu vypadalo". Pan Dvořák jako velký znalec historie naší obce i místních úprav, vyprávěl žákům o různých zajímavostech nejbližšího okolí nejen školy. Žáci se pozastavovali se u různých fotografií, kde nepoznávali místa naší obce.

  

Trochu historie:
Historický vývoj naší obce sahá až do 11. století, kdy podle pověsti a kroniky Trutnovské byla Bartolomějem Svatoněm (odtud název Svatoňovice) založena tvrz „Na Valech“. Kolem tvrze vznikla obec. Ta se postupně rozrůstala ve vlastnictví dalších pánů.
V roce 1826 byly Svatoňovice rozděleny na Velké a Malé Svatoňovice, k trvalému rozdělení došlo až roku 1882. Od roku 1976 byla pak k Velkým Svatoňovicím převedena i osada Markoušovice.

 

Denní program

11:45 – 12:30 hod

 • společně obědváme v jídelně

12:30 – 13:00 hod

 • odpočíváme, malujeme si, vybarvujeme omalovánky, hrajeme si s hračkami, hrajeme stolní hry, zpíváme si, posloucháme hudbu

 13:00 - 15:00 hod

 • soutěžíme a hrajeme společné hry, cvičíme v tělocvičně, vyrábíme a malujeme, chodíme na procházky, sportujeme a hrajeme si na školní zahradě, navštěvujeme místní knihovnu, odcházíme do kroužků

15:00 – 15:30 hod

 • pomáháme tvořit nástěnky ve školní družině a v celé škole, uklízíme hračky a výtvarné potřeby, odcházíme domů

 

Co ještě děláme?

 • chováme se ke všem hezky a přátelsky

 • pomáháme druhým

 • používáme „kouzelná slovíčka“: prosím, děkuji, dobrý den, na shledanou

 • omluvíme se jeden druhému

 • dáváme pozor na hračky a pomůcky ve školní družině

 • uklízíme po sobě hračky a pracovní místo

 • snažíme se nekřičet jeden na druhého

 

 
  Tibetské misky  
  Výlet do skal  
  Zahradní slavnost MŠ  
  Prázdninový provoz MŠ  
  Klopotovské údolí  
  Galerie Drak  
  Jídelníček  
  Znovuotevření MŠ  
  Čarodějnice  
  Nejstarší příbytek  
  Zápis do MŠ  
  Bavíme se tanečkem  
  Otevření školy  
  Předškoláci  

 

 

Plán práce na rok 2019/2020
Řád školní družiny